Z pieśnią przez dzieje Polski

Z pieśnią przez dzieje Polski

Cyprian Kamil Norwid napisał: „Bo pieśń nim dojrzy, człowiek nieraz skona. A niżli skona pieśń, naród pierw wstanie”.

Istotnie pieśń to szczególny przyjaciel, który  towarzyszy ludziom w chwilach radosnych i smutnych, wojennej grozy, pierwszych zauroczeń, wielkiej tęsknoty i ważnych wydarzeń.

Czwarty już raz odbyła się w naszym kościele wieczornica poprowadzona przez Akcję Katolicką wraz z koncertem pieśni i piosenek religijnych i patriotycznych, po to, aby wskrzeszać i kontynuować tradycję wspólnego śpiewu w gronie rodzinnym i towarzyskim, rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, poprzez pieśni przybliżać naszą historię.

W repertuarze znalazły się „Bogurodzica”, „Rota”, „Boże coś Polskę”, „Warszawianka 1831 roku”, „Marsz strzelców”, „Pierwsza Kadrowa”, „Rozmaryn”, „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Czerwone maki na Monte Cassino” i wiele innych. Śpiew prowadził oczywiście nasz chór CONSONO.

Apel Jasnogórski poprzedziły medytacje o Maryi Matce Miłosierdzia, która króluje w Ostrej Bramie. Tego dnia obchodziliśmy Jej liturgiczne wspomnienie. Maryja jest Matką Miłosierdzia, ponieważ – jak nauczał Jan Paweł II – jest Matką Jezusa, w którym Bóg objawił światu swoje Serce przepełnione miłością.

J.K.