O nas

Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach został powołany Dekretem Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi z dnia 17 września 1997 roku. W swej organizacji i swej działalności kieruje się INSTRUKCJĄ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI „O pracy charytatywnej w parafiach” z roku 1986 oraz Statutem Caritas Diecezji Pelplińskiej z roku 1991.

Parafialny Zespół Caritas (w skrócie PZC) ma za zadanie w praktyce urzeczywistniać dzieło miłosierdzia przychodząc z pomocą osobom, które z różnych przyczyn znalazły się w potrzebie. W tym celu PZC w 1997 r. powołał do istnienia Jadłodajnię dla najuboższych. Obecnie korzysta z niej od poniedziałku do piątku ok. 250 osób dziennie. Oprócz wydawania gorących posiłków Jadłodajnia przygotowuje i wydaje suchy prowiant na sobotę i niedzielę. Raz w roku przed Świętami Bożego Narodzenia są przygotowywane i rozdawane paczki świąteczne dla dzieci z najuboższych rodzin. W minionym roku (2011) było to aż 250 paczek.

Ponadto PZC powołał do istnienia instytucję non profit  pod nazwą Zakład Pogrzebowy Caritas. Zakład pomaga w organizowaniu pogrzebów i uroczystości pogrzebowych po kosztach własnych, tak, aby każdy zmarły mógł być pochowany w godnych warunkach bez narażania rodziny zmarłego na znaczne, niekiedy przekraczające możliwości finansowe, wydatki.

Pod koniec 2011 roku PZC uległ reorganizacji. Obecnie działa w ramach osobowości prawnej parafii, ale jako podmiot wyodrębniony. Posiada zatem własny REGON (tzw. rozszerzony), wspólny z parafią NIP, odrębne konto bankowe i odrębną od parafii księgowość. Został także opracowany nowy Statut.

PZC od lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chojnicach oraz Bankiem Żywności. Podjął też nową współpracę z hipermarketem Carrefour w Chojnicach.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierają działalność PZC swoimi ofiarami i darami rzeczowymi.  Ofiary na działalność statutowa można wpłacać na konto bankowe albo w biurze parafialnym. Dary rzeczowe przyjmujemy w Jadłodajni albo w biurze parafialnym.

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS-

PRZY PARAFII P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dane teleadresowe / nr konta (zobacz)