XXIV Dni Społeczne Akcji Katolickiej

XXIV Dni Społeczne Akcji Katolickiej

W sobotę 17 października uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, w parafii Matki Bożek Królowej Polski w Chojnicach, rozpoczęły się XXIV Dni Społeczne Akcji Katolickiej zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Hasłem tegorocznych dni były słowa św. Jana Pawła II, który od 22 października 2017 roku jest Patronem Akcji Katolickiej w Polsce, wypowiedziane w Gdyni 11 czerwca 1987 roku: ,,Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie”. We Mszy świętej i spotkaniu uczestniczyli: ks. prał. Jacek Dawidowski, dziekan Dekanatu Chojnickiego, księża asystenci Akcji Katolickie z różnych parafii naszej diecezji, kapłani z naszego miasta, goście oraz członkowie  Akcji Akatolickiej z naszej diecezji.

Podczas Mszy świętej wsłuchaliśmy się w homilię naszego Pasterza, który odnosząc się do szeroko pojmowanej wolności skupił się na istocie wiary tkwiącej w naszych duszach, wynikającej z oddania się Panu Bogu, duchowej siły i odwagi wyzwalającej z lęku. Zastanawiał się wraz z nami, jak wiara wygląda w sercach współczesnych ludzi, jak przedstawia się człowiek wierzący na tle obecnego świata. Wiara i dobro, aby miały sens powinny być dzielone z innymi. „Przyznawajmy się do Chrystusa, bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego, który wskazuje nam drogę” – zachęcał Ksiądz Biskup. Nasz Pasterz obiecując modlitwę z nami i za nas, wskazał, że mamy być żywą cząstką Kościoła niosącą Boga ludziom.

Po zakończonej Mszy świętej wysłuchaliśmy dwóch wykładów – prof. dra hab. Wojciecha Polaka z UMK w Toruniu: ,,Kościół wspierający Solidarność (1980-1989)” oraz ks. dra Janusza Chyły, wykładowcy WSD w Pelplinie, proboszcza naszej parafii: ,,Eucharystia źródłem miłości społecznej”. Wyjątkowo bogatych w treści wykładów nie możliwe streścić w kilku słowach. Powtórzę tylko za Panem Profesorem: ,,będzie co wspominać”. I dodam – będzie czym się ,,karmić” i co należy zgłębić. Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że uczestników było mniej niż zawsze. W części kończącej uczestnicy obejrzeli prezentację z występów chórzystów naszej diecezji w ,,Koncercie Pieśni Patriotycznej” na Zamku Królewskim w Warszawie w roku 2018 i 2019. Kapłanom i przybyłym gościom za udział w spotkaniu podziękował ks. kan. Andrzej Szopiński, asystent diecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej.

Spotkaniu towarzyszyło zawsze nam życzliwe Diecezjalne Radio Głos, na którego stronie internetowej można wysłuchać homilię Księdza Biskupa, wygłoszone wykłady oraz rozmowę z prelegentami: http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8102-xxiv-dni-spoleczne-akcji-katolickiej

j.k.