<strong>XXI Marsz dla Życia w Chojnicach</strong>

XXI Marsz dla Życia w Chojnicach

Kiedy przed prawie 25 laty organizowaliśmy pierwszy Marsz dla Życia w Chojnicach, chcieliśmy uzmysłowić społeczeństwu, że mamy jeszcze trochę ,,do posprzątania” po latach komunizmu, gdzie od 1956 roku wolno było zabijać poczęte dzieci, a antykoncepcyjne rekordy biła wczesnoporonna spirala domaciczna. Pojawiało się coraz więcej wyedukowanych doradców życia rodzinnego uczących poznawać fizjologię kobiety, a co za tym idzie, uczących rozeznawać płodność kobiety, aby odkładać w czasie ewentualne poczęcie dziecka. Wierzyliśmy, że społeczeństwo zrozumie stwórczy zamysł Pana Boga i szkodliwa antykoncepcja zostanie wyparta przez mądre rozeznanie, naturalne i ekologiczne metody planowania poczęcia. Kiedy na spotkaniach z obrońcami ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, przyjeżdżającymi z USA i zachodniej Europy, słuchaliśmy o in vitro, eksperymentach na ludzkich embrionach, powszechnej aborcji i wreszcie o eutanazji, zdawało się, że w Polsce tego wszystkiego unikniemy i udowodnimy światu jak Polska potrafi pokochać życie. Niestety, stało się inaczej. Bezkrytycznie przyjęliśmy całe zło, a ostatnio pojawiły się wyraźne symptomy dalszej liberalizacji metod zabijania dzieci na etapie życia prenatalnego. Zatem charakter naszego Marszu dla Życia dalej niesie przesłanie obrony poczętych dzieci, na które w łonach i sercach matek czyhają zabójcze decyzje środowisk i polityków liberalno-lewicowych. Marsz, tak jak u jego początków zachował modlitewny charakter.

W Dniu Świętości Życia, czyli w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dnia 8 kwietnia o godzinie 16.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski prelekcją pt. „Ochrona ludzkiego życia – od poczęcia czy od uznania?”, prof. dr. hab. Marcina Okroja z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęliśmy XXI Marsz dla Życia pod hasłem: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje”. Pan Profesor w naukowy sposób, poparty badaniami udowodnił, kiedy i jak rozpoczyna się ludzkie życie. Każde jest jedyne, niepowtarzalne, jakiego nigdy nie było i nigdy poza nim nie będzie. W niezrozumiały wręcz sposób w „cywilizowanym” świecie pozwala się, a nawet nakazuje to życie unicestwiać. Paradoksalnie w tym samym czasie pod surową karą zabrania się niszczyć larwy, ptasie jaja, lęgi, kokony owadów itd.

W modlitwie przebłagalnej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przepraszaliśmy Pana Boga Dawcę Życia za grzechy przeciwko ludzkiemu życiu. Bardzo wiele osób podjęło Dzieło Duchowe Adopcji Dziecka Poczętego, aby przez 9 miesięcy modlić się o uratowanie życia dzieci zagrożonych aborcją oraz o miłość rodziców i szczęśliwe życie po urodzeniu. Następnie w sposób procesyjny ulicami miasta przeszliśmy do kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, aby uczestniczyć we Mszy świętej w intencji ochrony ludzkiego życia. W modlitewnym skupieniu swoją postawę obrony życia demonstrowało około 200 osób. Byli to kapłani, siostry zakonne, młodzież, dzieci, mieszkańcy naszego miasta i przyjezdni goście. Marsz dla Życia patronatem honorowym objął Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, patronatem medialnym dwutygodnik Pielgrzym, Nasz Dziennik, dwutygodnik W Rodzinie, Radio Głos, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej wraz z przybyłym na Marsz ks. kan. dr. Sławomirem Ałaszewskim. Być obrońcą dzieci nienarodzonych to wielki honor i zaszczyt, a nade wszystko obowiązek wynikający z wiary i człowieczeństwa.

                                                                                   Janina Kłosowska

                                   Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej