XVI MARSZ DLA ŻYCIA

XVI MARSZ DLA ŻYCIA

Tradycją stało się, że w uroczystość Zwiastowania Pańskiego  z naszej parafii na ulice Chojnic wychodzi Marsz dla Życia. Hasłem tegorocznego marszu były słowa św. Mateusza Ewangelisty  „cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych Mnieście uczynili”.

Na tym motywie oparte było też  wystąpienie profesora Bogdana Chazana, lekarza, ginekologa i położnika. Była to bogata w treść refleksja  o cudzie  ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o trudnej pracy lekarzy, których sumienia często są łamane  bezdusznymi, restrykcyjnymi ustawami, o bezwzględnej, katowskiej ręce czyhającej na ludzkie życie.

Potem było nabożeństwo przebłagalno-pokutne za grzechy przeciwko życiu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i duchowa adopcja dziecka poczętego. W tym roku  przez 9 miesięcy za zagrożone śmiercią dzieci modlić się będzie ponad 200 osób.

Bezpośrednio przez rozpoczęciem marszu ksiądz proboszcz dr Janusz Chyła odczytał list otwarty przeciwko projektowi dofinansowania procedury in vitro z budżetu miasta skierowany do władz samorządowych Chojnic podpisany przez liderów piętnastu stowarzyszeń.

Wyjątkowo wielu uczestników, bo aż ok. 400 liczył modlitewny przemarsz przez miasto do kościoła Zwiastowani NMP na uroczystą, odpustową Msze świętą. Poszliśmy, aby powiedzieć NIE: aborcji, in vitro, eksperymentom na ludzkich embrionach i eutanazji, diabelskim pomysłom skierowanym przeciwko człowiekowi.

Po zakończonej Mszy świętej w podziemiach kościoła Profesor kontynuował swój wykład mówiąc  na temat ,,Antykoncepcja hormonalna jako przejaw regresu medycyny ginekologiczno-położniczej”. Jasno naświetlił szkodliwość i skutki antykoncepcji.

Odpowiadał na pytania uczestników między innymi na temat szkodliwości i konsekwencjach procedury in vitro. Mówił również o naprotechnologii  jako etycznej metodzie diagnozy i leczenia niepłodności. Wdzięczni jesteśmy Profesorowi, człowiekowi, który  jako lekarz patrzy na dzieło  stworzenia, na  poczęcie i rozwój człowieka pod sercem matki, jego narodzenie i rozwój. Ukochał życie i broni go. Wierzący nazywają ten proces ,,cudem, przed którym należałoby uklęknąć”.

j.k.

Nagrania wystąpień podczas Marszu dla Życia.

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3241-bogate-obchody-dnia-swietosci-zycia-w-chojnicach