Wielki Post

Słyszymy każdego dnia głos dzisiejszego świata: kup, użyj, spróbuj, pojedź…Wielki Post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową, jest powiedzeniem STOP wobec tego krzyku. Post nie jest walką z ciałem ale walką o ciało! Nie jest ucieczką w pesymizm i beznadziejność, ale jest poderwaniem się do dobrego czynu. Jako chrześcijanie nie możemy zadowalać się byle czym, ale dążyć do wielkiego ideału.. dlatego mówimy o WIELKIM Poście. W tym roku, dostajemy kolejną szansę w naszym życiu na zryw w stronę ŚWIĘTOSCI. Ludzie praktykują drakońskie diety dla pięknej sylwetki, aby zewnętrznie pięknie wyglądać. Trzeba powalczyć o modlitwę, o post, o miłosierdzie dla bliźnich. Po co? By ZMARTWYCHWSTAĆ.

Wielkopostna tygodniowa „tabelka”

Mówi się, że dwutygodniowe systematyczne czynienie czegoś sprawia, że staje się to przyzwyczajeniem. Zapraszam do ćwiczenia się w wyrobieniu dobrych przyzwyczajeń.

Taka „tabelka” może być pomocą w wierności wypełniania i ćwiczenia się w dobrym. Nie chodzi o zaliczanie, bo nikt nie będzie wystawiał ocen na koniec tego okresu. I niektóre z tych rzeczy, mam nadzieję, nie będziemy podejmować tylko na czas wielkopostny. Oby Wielki Post stał się początkiem, a jego zakończenie odkryciem, iż można cały rok żyć dobrymi postanowieniami, które wpadają w dobry nawyk.

O modlitwie i jej konieczności to nie ma co wspominać. Warto podkreślić jej dwa podstawowe wymiary, a mianowicie modlitwa osobista i wspólnotowa. Wybrać jedną formę, a nie próbować łapać dziesięć srok za ogon.

Odnośnie tygodniowych (to może być oczywiście postanowienie na cały czas i… dalej) postanowień to zachęcam, by szły w kierunku pozytywnym czyli by coś uczynić. Wymiar negatywny zostawmy podejmowanym, wedle możliwości i zdolności, umartwieniom. Nie zapominajmy też, wedle zasobności i hojności o jałmużnie.

Tydzień Wielkiego Postu pn wt śr cz pt sb nd
Modlitwa osobista rano/wieczór
słowo Boże
rach. sumienia
sakramenty
rekolekcje
lektura duchowa
………………..
wspólnotowa Eucharystia
adoracja
droga krzyżowa
gorzkie żale
rekolekcje
…………………
Postanowienie tygodniowe – pozytywne (rozmowa, spacer, odwiedziny…)
Umartwienie tygodniowe (dobry uczynek, post, odmówienie sobie czegoś…)
Jałmużna tygodniowa (podzielę się tym, co mam dostępnego z potrzebującym)

Opr. o. Robert Więcek