Szkolne rekolekcje wielkopostne 2013 – Szkoła Podstawowa

W dniach 18-20.03.2013 r. odbyły się wielkopostne rekolekcje dla uczniów szkoły Podstawowej nr 5. Jak co roku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe (klasy I-III i klasy IV-VI).

W tym roku prowadzącymi rekolekcje byli kl. Andrzej (ten skaczący i tańczącyJ) oraz kl. Grzegorz (ten grający i śpiewający J), którzy przyjechali do nas z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Tegoroczne nasze rozważania oparte były na Roku wiary.

Jako element stały pojawiający się w każdym dniu naszego spotkania było ułożenie wiodącej myśli, która będzie nam towarzyszyć w naszych rozważaniach. Klerycy wybierali spośród uczniów osoby mające złożyć puzzle z hasłem przewodnim.

Pierwszego dnia „Budowaliśmy wiarę w domu”. Byliśmy świadkami krótkich scenek przedstawiających różne nasze codzienne zachowania. Staraliśmy się odpowiedzieć sobie, czy przedstawione zachowanie było prawidłowe czy nie; jeśli padała odpowiedź przecząca zastanawialiśmy się, jaką prawidłową postawę powinniśmy przyjąć. I tak na nowo wpoiliśmy sobie, że mamy być posłuszni rodzicom, pomagać im; wchodząc do domu używać pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”; odrabiać lekcje, a przed snem podziękować Bogu w modlitwie za cały miniony dzień. Zadaniem domowym było podziękowanie rodzicom za ich trud włożony w wychowanie.

W drugim dniu naszego spotkania „Pogłębialiśmy wiarę w Kościele”. Szukaliśmy tych najważniejszych sposobów pogłębiana naszej wiary, a także na nowo przypomnieliśmy sobie, że należymy do Kościoła – czyli wspólnoty ludzi wierzących. W tym dniu również klerycy odświeżyli i przypomnieli jakie postawy powinnyśmy przyjmować będąc w Kościele i jak prawidłowo wykonywać gesty – zwłaszcza znak krzyża. Oczywiście nie mogło zabraknąć śpiewu, jako przerywnika nauk. O ile przebojem lat poprzednich (w kl. IV-VI) była piosenka Tyś jak skała, Tyś jak wzgórze, o tyle hitem tegorocznych rekolekcji okazała się piosenka Gdyby wiara Twa… (rezultat szybkiej nauki możemy zobaczyć pod tym linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=B-X5aytDkt8). Oczywiście nie mogło zabraknąć zadania domowego, które tak bardzo ucieszyło uczniów. Tym razem mieli w domu odszukać Pismo Święte i przeczytać jeden wybrany przez siebie urywek.

Trzeci, i zarazem ostatni, dzień naszych rekolekcji zakończyliśmy Mszą świętą. Podczas krótkich nauk staraliśmy się znaleźć odpowiedź w jaki sposób możemy „Dawać przykład wiary w szkole”. Oczywiście temat ten wybiegał daleko poza szkołę, ponieważ opierał się na wszystkich sferach naszego życia, wszędzie tam, gdzie się pojawimy. Padła nawet jedna publiczna deklaracja od ucznia kl. IV, że od dziś będzie przykładem wiary dla koleżanek i kolegów. Nie mogło zabraknąć również zadania domowego, które polegało na tym, żeby być właśnie takim wzorem wiary dla innych.

Również i tym razem Msza św. była ubogacona śpiewem i tańcem: http://www.youtube.com/watch?v=v7-3xQ7ogzI (kl. I-III)

Na koniec Mszy św. przedstawiciele poszczególnych etapów kształcenia podziękowali klerykom za trud i zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie rekolekcji, które na długo zapadną w naszej pamięci.

Te trzy dni innych lekcji był czasem niezapomnianym; dużą rolę w tym, że nie chciało się wychodzić z Kościoła odegrali młodzi i dynamiczni klerycy. Dziękując Bogu za ten czas i za ich posługę mamy nadzieję, że słowa, które zostały przekazane wydadzą obfite plony.

[nggallery id=69]