Światowe Dni Młodzieży w Pelplinie

23 lipca 2016 r. w ramach Światowych Dni Młodzieży, przedstawiciele młodzieży z Chojnic wraz z księdzem proboszczem i księdzem Sławkiem, udali się do Pelplina na diecezjalne obchody ŚDM 2016 pod nazwą „Przystań”. W stolicy diecezji zebrało się około 3 tysięcy osób. Poza młodzieżą polską byli także młodzi z Hiszpanii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Kirgistanu, Uzbekistanu, Argentyny, Meksyku, Kanady, Kamerunu, Chile, Republiki Środkowoafrykańskiej i Nikaragui. Swoją obecność również zaznaczyli młodzi pielgrzymi z Brazylii przebywający w naszej parafii pod opieką księdza Grzegorza Paderewskiego.

Spotkanie rozpoczęto na górze św. Jana Pawła II, gdzie zebranych powitał Biskup Diecezjalny, a następnie odśpiewaliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą prowadziły siostry Franciszkanki z Orlika. Po części oficjalnej nastąpiła procesja uczestników do Bazyliki Katedralnej, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pokutne z możliwością spowiedzi. Eucharystię poprzedził koncert ewangelizacyjny na „Przystani Jana III Sobieskiego”.

Centralnym puntem pobytu w Pelplinie była Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny. Oprawę Mszy świętej uświetnił chór pod batutą Pawła Bębenka z Krakowa.

Zwieńczeniem dnia był koncert prowadzony przez zespół „Na Cały Głos” i „Nieboskłonni”. Towarzyszyło mu radosne śpiewanie i taniec. O godzinie 21:00 nastąpiło rozesłanie uczestników przez księdza biskupa Ryszarda, wspólna modlitwa i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Nie wszyscy uczestnicy spotkania w Pelplinie udają się do Krakowa, ale wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby towarzyszyć Papieżowi Franciszkowi i młodzieży modlitwą oraz wsłuchaniem się w przesłanie płynące z Krakowa. Poza tym z nadzieją patrzymy na przyszłoroczną Przystań w Pelplinie. Może z większym udziałem chojnickiej młodzieży.

Kleryk Mateusz