Sprawozdanie z Pielgrzymki do grobu Jana Pawła II

W dniach 26.06 – 03.07.2016 r. z Parafii Matki Bożej Królowej Polski wyruszyła Pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II. Jej inicjatorem był ksiądz Marcin, który sprawował opiekę duchową podczas naszego wyjazdu. Organizatorem było Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne ARCUS z Bydgoszczy. Funkcję pilota pełniła Pani Małgorzata Duraj z Wrocławia. Pielgrzymkę zaczęliśmy od Mszy Świętej, którą sprawował ksiądz proboszcz w koncelebrze z ks. Marcinem. Trasa Pielgrzymki obejmowała takie miejscowości jak Drezno, Altӧtting, Rzym, Watykan, Asyż, Padwę, Wenecję, Wiedeń i Częstochowę.

Drezno zachwyciło nas pięknymi barokowymi budowlami. Zobaczyliśmy kościół NMP, katedrę Trójcy Świętej oraz kompleks pałacowy późnego baroku o nazwie „Zwinger”.

Wizytę w Altӧtting zaczęliśmy od sanktuarium maryjnego. W Kaplicy Łask, w której znajduje się figura Matki Bożej Królowej Bawarii uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Mogliśmy tam zobaczyć urny z sercami władców Bawarii. Naszą uwagę przykuł pięknie zdobiony kielich mszalny ofiarowany przez papieża Piusa XII.

Z Altӧtting udaliśmy się do Rzymu – stolicy Włoch. Na jego terenie znajduje się najmniejsze państwo świata – Watykan, który też udało nam się zwiedzić. Rzym, określany mianem Wiecznego Miasta zachwycił nas bogactwem architektury. Fascynację Rzymem rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w jednej z kaplic Bazyliki św. Jana na Lateranie. Stamtąd udaliśmy się do Bazyliki św. Piotra i Bazyliki św. Pawła za Murami. Mogliśmy pomodlić się przy grobie papieża Jana Pawła II, zobaczyć Pietę – najwybitniejsze dzieło Michała Anioła oraz przepiękne mozaiki przedstawiające sceny biblijne. Zwiedzanie ruin starożytnego Rzymu z jego charakterystycznymi budowlami, takimi jak: Koloseum, Panteon, pozostałości świątyń antycznych na Forum Romanum, pozwoliło nam poczuć atmosferę cesarstwa rzymskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć także część barokową miasta z najsłynniejszą na świecie Fontanną di Trevi. Z Rzymu udaliśmy się do Asyżu i Padwy. Przy grobie św. Franciszka i św. Antoniego modliliśmy się za naszych bliskich. W Padwie zobaczyliśmy jeden z najstarszych uniwersytetów, w którym naukę pobierał nasz polski poeta Renesansu Jan Kochanowski.

Wenecja urzekła nas swoim położeniem, gdyż została założona na wyspach. Do historycznego centrum miasta dopłynęliśmy stateczkiem. Z jego pokładu mogliśmy podziwiać panoramę tego pięknego włoskiego miasta. Jego zwiedzanie zaczęliśmy od Placu św. Marka. Tam mogliśmy zobaczyć piękne budynki, takie jak Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, Wieżę Zegarową. Mogliśmy również przejść przez Most Westchnień, z którego słynie Wenecja.

Podczas spaceru po stolicy Austrii – Wiedniu podziwialiśmy wspaniałe budowle, takie jak: katedrę św. Szczepana, Parlament, Państwową Operę Narodową oraz pałace cesarzy austriackich. Uczestniczyliśmy również we Mszy Świętej w pięknej barokowej świątyni – kościele św. Piotra.

Ostatnim celem Pielgrzymki była Częstochowa. Modląc się przed wizerunkiem Czarnej Madonny powierzyliśmy Jej swoje intencje, z którymi przyjechaliśmy. W Kaplicy Różańcowej mieliśmy Mszę Świętą. Po mszy ksiądz Marcin poświęcił zakupione przez nas dewocjonalia. Pielgrzymkę zakończyliśmy pożegnalnym obiadem. Duże wrażenie na uczestnikach Pielgrzymki wywarli nasi przewodnicy, dzięki którym poczuliśmy atmosferę odwiedzanych miejsc. Pani Małgosia szczególnie zapisze się w naszej pamięci jako osoba z wielką pasją do podróży. Dzięki jej opowieściom przenieśliśmy się do czasów starożytnych, poczuliśmy smak prawdziwego Renesansu, czy Baroku. Z okien autokaru zachwycaliśmy się niezwykłymi krainami geograficznych.

Podziwiając sztukę sakralną, oddając się modlitwie w miejscach świętych, staliśmy się duchowo bogatsi. Czas pielgrzymkowy wykorzystaliśmy maksymalnie, nie czując tak naprawdę zmęczenia. Grupa była bardzo zorganizowana, że nawet znaleźliśmy czas, aby pokibicować naszej polskiej reprezentacji w piłce nożnej podczas wspólnie oglądanego w telewizji meczu Polska – Portugalia. Kleryk Mateusz, który miał wielką siłę oddziaływania, aby Pielgrzymka doszła do skutku czyni już plany na kolejny wyjazd pielgrzymkowy za rok.

Opracował: Wojciech Krajecki