Anno Domini 2018, był 36. rokiem istnienia naszej parafii, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 26 stycznia br. liczyła 11 315 osób. Posługę kapłańską sprawowało dwóch kapłanów seniorów – ks. prałat Aleksander Kłos i ks. prałat Stanisław Knapik, trzech wikariuszy – ks. Andrzej Myszak (piąty rok posługi w parafii), ks. Sławomir Kulczyk (czwarty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (drugi rok posługi w parafii) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali trzej diakoni – Wojciech Dradrach, Krzysztof Pietrzak i Daniel Ciemniewski. Na terenie parafii dom zakonny mają siostry Pallotynki. Parafia zatrudniała pięciu pracowników etatowych. Duszpasterzy wspierają nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), wolontariusze, Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty – Akcja Katolicka, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, Rycerze Kolumba, Chór CONSONO, Odnowa w Duchu Świętym SYJON, Żywy Różaniec Misyjny, Rodzina Radia Maryja, Młody Wolontariat CARITAS, Środowisko Chrześcijańskich Rodzin Osób Niepełnosprawnych, ministranci i lektorzy, kręgi biblijne, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, Wspólnota Anonimowych Alkoholików oraz od kilku miesięcy Krąg Domowego Kościoła i Rycerze Niepokalanej. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy i dwóch kapłanów spoza naszej parafii.
W roku 2018 sakrament chrztu przyjęło 107 osób. Do bierzmowania przystąpiły 84 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 206 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarły 24 pary. Święcenia kapłańskie przyjął i Mszę świętą prymicyjną sprawował ks. Tomasz Mizyk. Natomiast alumn Mateusz Czerwiński przyjął święcenia diakonatu i aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa. Nasza parafianka s. Joanna Jażdżewska złożyła wieczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego.
Do wieczności odeszło 147 parafian. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 141 chorych. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2018 i 2019 roku duszpasterzy przyjęło nieco ponad 75 % parafian.
W minionym roku gościliśmy w parafii m.in. neoprezbiterów z moderatorami pelplińskiego seminarium, misjonarzy Oblatów, Ojców Franciszkanów, ks. Kevina z Kenii, moderatorów Papieskich Dzieł Misyjnych i tradycyjnie już kapłanów z Pelplina. Rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. prof. Tomasz Dutkiewicz z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, a szkolne ks. Tomasz Syldatk. Odbyło się Seminarium Odnowy Wiary, rekolekcje misyjne i katechezy dla dorosłych i rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
Do najważniejszych wydarzeń minionego roku należy XVII Marsz dla Życia z udziałem Biskupa Diecezjalnego i dr Aleksandry Kicińskiej. Przy tej okazji zostało otwarte w Chojnicach Okno Życia. Poza tym, został poświęcony sztandar Rycerzy Kolumba, którzy z racji przekroczenia liczby 30 członków (aktualnie 42) zostali przekształceni z Okrągłego Stołu w autonomiczną Radę.
W omawianym okresie odbyły się pielgrzymki zagraniczne i krajowe. W tym, do Ziemi Świętej, Gruzji i Armenia. Pielgrzymki Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów i jednodniowa do sanktuariów diecezji pelplińskiej. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Włoch, Zakopanego, Torunia i na Jasną Górę. Odbyła się także wycieczka ministrantów do Szymbarka i Sianowa, SChRON-u do Torunia oraz spływ kajakowy. Odnowa w Duchu Świętym uczestniczyła we wczaso-rekolekcjach w Łebie oraz dniach skupienia w Orliku i Piasecznie (powiązanym z aktem ofiarowania wspólnoty Matce Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności). Także Rycerze Kolumba mieli swój adwentowy dzień skupienia w Orliku. Przedstawiciele Akcji Katolickiej i Chóru CONSONO wzięli czynny udział w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Liczna grupa parafian uczestniczyła w Koncercie Patriotycznym w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przy okazji odpustu parafialnego odbył się spektakl „Kazanie ks. Piotra Skargi” w wykonaniu aktora Jana K. Szczygła. Odbył się także koncert muzyki Gospel pod dyrekcją Piotra Pawlickiego. Chór składał się z osób niepełnosprawnych. Pierwszy raz wyruszyła z Chojnic Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i kolejny raz piesza pielgrzyma do Zamartego.
Nasza parafia od wielu lat przygotowuje i wydaje posiłki biednym z całego miasta. Dzieło to jest wspierane przez MOPS, Bank Żywności i osoby indywidualne. Troszczymy się także o strawę duchową dla korzystających z Jadłodajni, organizując spotkania w Oratorium. Przy dużym zaangażowaniu Młodego Wolontariatu CARITAS przeprowadziliśmy akcje pomocy osobom starszym i samotnym. W tym celu odbyły się zbiórki darów hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” oraz „Tutka od Serca”, która pozwoliła przed świętami Bożego Narodzenia zebrać ponad tonę darów. Część z nich przekazaliśmy biednym w Hopowie oraz w Orliku. Odbyły się kiermasze ozdób oraz dwie akcje honorowego krwiodawstwa, podczas których krew oddało ponad 100 osób. W ten sposób uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do pomocy potrzebującym należy także zaliczyć materialne wspieranie misji, w tym pomoc rodzinom w Aleppo, włączenie się dzieci dzieło misyjnych kolędników, zbiórkę ofiar na posadzenie lasu w Orliku, wspólne sadzenie lasu, zbiórkę ofiar na Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach prowadzony przez Siostry Dominikanki.
Niech każde nasze działania będzie realizowane ku większej Bożej chwale.
Ks. Janusz Chyła, proboszcz