Piesza pielgrzymka do Zamartego

16 lipca 2013 roku o godzinie 8.00, po raz kolejny z parafii MBKP w Chojnicach wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartym. Organizatorem był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Przed wyjściem na 12 kilometrową trasę, ksiądz wikariusz Robert Ratkowski udzielił zebranym błogosławieństwa , oddając nas pod opiekę Maryji. Także pokropił wszystkich wodą święconą na pamiątkę chrztu św. W pątniczej drodze szło około 200 uczestników ze wspólnot wszystkich parafii na terenie naszego miasta.

Zaangażowani w organizację pielgrzymki byli wolontariusze( klerycy,liderzy wspólnot),którzy dbali o bezpieczeństwo przemarszu. O rozmodlenie grupy dbała Prezes POAK, Pani Janina Kłosowska ,przewodnicząc modlitwie różańcowej (tajemnice bolesne), koronce do Miłosierdzia Bożego, Litanii Loretańskiej. Członkowie wspólnot parafialnych włączali się do prowadzonych” w drodze „modlitw. Nad tym, aby pielgrzymka była radosna i rozśpiewana zadbał Marcin Kłosowski, który grał na gitarze ,wprowadzając wszystkich w radosny nastrój i śpiew pieśni religijnych i maryjnych.

Pogoda sprzyjała wędrowaniu. Nie było upału, wiał lekki wiatr. Przez moment czuliśmy krople deszczu, jakby znak od Boga, że nam błogosławi.

Przed wejściem do Sanktuarium powitał nas proboszcz i przeor klasztoru o. Roman Nowak. W kościele , w oczekiwaniu na Eucharystię zgromadzili się wszyscy pątnicy z przewodnikami grup, duszparsterstwo parafialne Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych w Zamartym, bracia zakonni z Nowicjatu. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz biskup senior diecezji pelplińskiej Piotr Krupa. W homilii nawiązał do trzech czytań liturgicznych. Mówił o legendzie, przedstawiającej Górę Karmel, miejscu przebywania w IX w. p.n.e. proroka Eliasza, który w znaku od Boga, którym była chmura w kształcie stopy, widział symbol błogosławionej Niewiasty. W XI i XII wieku na Górze Karmel powstawały wspólnoty pustelnicze, które zapoczątkowały „Regułę Karmelitańską”. Wskutek sytuacji politycznej w Ziemi Świętej i prześladowań przeniosły się na Zachód Europy. Biskup Piotr wspomniał o momencie niezwykłej „ szaty Maryi” przekazanej ludzkości przez Matkę Bożą w dniu 16 lipca 1251 roku za pośrednictwem św. Szymona Stocka w Anglii ,który był generałem zakonu karmelitów. W odniesieniu do czytanej Ewangelii(J 19,26) mówił o orędziu wyrażającym miłość Jezusa do Matki, której powierza nowe macierzyństwo. Prosi Maryję, aby traktowała Ucznia, a tym samym nas jako swoje dzieci. Po Eucharystii można było przyjąć szkaplerz .W tym znaku zawierza się Maryi. Świadome podjęcie tej decyzji, to dzielenie z Maryją własnej codzienności.

Młodzi ludzie ,którzy szli w pielgrzymce poświęcili wakacyjny dzień dla wzrostu duchowego. Starsi pielgrzymi (najstarszy 72 lata) ze skrytymi w sercach intencjami, nie okazywali zmęczenia, bo idąc do Matki stali się młodsi i piękniejsi duchem. Patrząc na matki pchające wózki ze swoimi kochanymi maluchami (najmłodsze 3,5 miesiąca), to tylko Maryja „wszystko rozumie ….”.

Dziękujemy Bogu za to, że doszliśmy do Maryi. Organizatorom pielgrzymki, Przewodnikowi grupy, POLICJI ,wolontariuszom i każdemu bratu i siostrze, za to, że tworzyliśmy Wspólnotę Pielgrzymkową – Bóg zapłać.

Matko Boża Szkaplerzna – módl się za nami.

[nggallery id=100]