Piesza pielgrzymka do Matki Bożej w Zamartem

W sobotę 16 lipca, kolejny raz wyruszyliśmy pieszo do Zamartego na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Pierwszy raz pielgrzymowaliśmy z Chojnic w 2005 roku, aby powitać peregrynujące po Polsce relikwie Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Tym razem pielgrzymowała liczna grupa, licząca ok. 180 osób z wszystkich chojnickich parafii, a także spoza naszego miasta. Pielgrzymował z nami nasz ksiądz proboszcz Janusz Chyła. Czas szybko mijał, bo wypełniała go modlitwa różańcowa, śpiew, katecheza, a także czas dla siostry i brata. Dla osób, które z względu na zdrowie nie mogą pójść na Jasną Górę jest to też spory wysiłek i ofiara.
U wejścia do sanktuarium powitał nas serdecznie ojciec Przeor.
W Zamartem uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. odpustowej, której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Marian Zawada. Przedstawił nam historię z Góry Karmel, Szkaplerza – wielkiego znaku i daru dla tych, którzy z wiarą go noszą oraz wpisane w to objawienie dzieje karmelitańskiego zakonu.
Po procesji i ponowieniu oddania się pod opiekę Matce Bożej była okazja przyjąć Szkaplerz, aby jeszcze bardziej przylgnąć do serca Maryi.
Nie byliśmy jedyną grupą, gdyż z wielu sąsiednich parafii, a nawet z daleka licznie przybyli pielgrzymi, wierni czciciele Matki Bożej.
Zamarte to wyjątkowe miejsce gdzie Matka Boża od kilku wieków króluje i obficie wyprasza łaski dla tych, którzy z wiarą o nie proszą.
J.K.