PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

Wczesnym rankiem 29 września 2014 r. młodzież maturalna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z ks. Marcinem, ks. Andrzejem, świeckimi katechetami i wychowawcami z parafii MBKP w Chojnicach, wyruszyła autokarem na XXII Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.

Licealiści oraz technicy wczesnym popołudniem w ciszy i skupieniu przybyli do Częstochowy, zagospodarowując czas na spożycie posiłku, modlitwę, przyjęcie Sakramentu Pokuty, czy wreszcie zwiedzanie sanktuarium. O godzinie 16.00 młodzież odmówiła różaniec przed Cudownym Obrazem. O godz. 17.00 w Bazylice Jasnogórskiej maturzyści uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Biskup Ryszard Kasyna. W homilii Biskup nawiązując do czytań ewangelicznych, porównał egzamin maturalny do dojrzałości życiowej, gdzie roztropność, samodoskonalenie, miłość i poświęcenie są drogowskazami do rozpoznania swojego powołania i tego, co chcemy realizować w dorosłym życiu. Zwrócił uwagę także na trudności, które czekają młodego człowieka we wchodzeniu w dorosłość, które można pokonać zawierzając wszystko Panu Bogu.

Po zakończonej Mszy Św. młodzież wraz ze swoimi przewodnikami przeszła do Auli im. Ojca Kordeckiego, gdzie nastąpiło spotkanie ze świadkami wiary, aktorem Dariuszem Basińskim, współtwórcą kabaretu Mumio. Podzielił się on swoimi doświadczeniami życiowymi z obecną w auli młodzieżą.

Ostatnim akordem pielgrzymkowego trudu był Apel Jasnogórski. O godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej, powierzając się Jej opiece, młodzież w skupieniu i modlitwie zawierzyła wszystkie swoje sprawy, a szczególnie nadchodzący egzamin maturalny. Umocnieni duchowo młodzi pielgrzymi szczęśliwie przybyli do Chojnic wczesnym rankiem 30 września 2014 r.