Pielgrzymka Akcji Katolickiej

We wtorkowy poranek 14 czerwca 2016 roku wyruszyliśmy kolejny raz na pielgrzymkę Akcji Katolickiej. Celem naszym była Częstochowa. Przewodniczył naszej pielgrzymce ks. dr Janusz Chyła, proboszcz naszej parafii i asystent Akcji Katolickiej.

Szlak nasz wyznaczały Sanktuaria Maryjne i myśl przewodnia Roku Miłosierdzia.

Pierwsze nasze spotkanie było z Matką Bożą w Gietrzwałdzie, sanktuarium położonym wśród pól i lasów, z dala od hałasu i zgiełku. Matka Boża objawiła się tam dwom dziewczynkom i prosiła, aby ludzie odmawiali różaniec.

Następnie zatrzymaliśmy się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach, a potem w Sejnach miejscach uświęconych modlitwą i licznymi łaskami.

Dwa noclegi były tuż przy sanktuarium u Matki Bożej w Studzieniczańskiej. Wyjątkowe położenie na wyspie, urok jezior i cisza były wspaniałym miejscem na modlitwę i odpoczynek. Wciąż żywa jest tam jeszcze pamięć po wizycie Jana Pawła II w 1999 roku.

Cały następny dzień to znaczone Bożym Miłosierdziem Wilno. Msza święta w Ostrej Bramie u Matki Bożej Miłosierdzia, koronka odmówiona o godz. 15 przed obrazem Chrystusa Miłosiernego, domek św. siostry Faustyny, starówka wileńska, ślady wielkich Polaków to najważniejsze z odwiedzonych miejsc.

Dobrze, że byliśmy też w Suchowoli i Okopach gdzie w swojej młodości żył i uczył się kochać Boga, Ojczyznę i ludzi błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.

Potem Sokółka z cudem eucharystycznym i Białystok z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie spoczywają doczesne szczątki błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika świętej siostry Faustyny.

Dalej pojechaliśmy do sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej gdzie posługę pełnią ojcowie paulini.

Nocowaliśmy tuż przy Sanktuarium Królowej Podlasia w Kodniu. Obraz Matki Bożej ,,z Rzymu skradzionej i w Kodniu schowanej” (ks. Jan Twardowski) to cudowny wizerunek, przed którym pobożni pielgrzymi od wieków wypraszają krocie łask.

W piątek odwiedziliśmy Sanktuarium Maryi Patronki Żołnierzy Września pamiętające chwałę i ból kleberczyków września 1939 roku.

Jeszcze w tym dniu byliśmy z wizytą u Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy.

Po czterech dniach modlitwy i nie dających się streścić wrażeń przybyliśmy przed majestat naszej Pani i Królowej na Jasną Górę. Kolejna pielgrzymka Akcji Katolickiej rozpoczęła się przy katedrze częstochowskiej po czym w uroczystej procesji z modlitwą i śpiewem przemaszerowaliśmy na Jasną Górę, aby uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem J.E. Bpa Marka Solarczyka, krajowego Asystenta Akcji Katolickiej.

Biskup witając pielgrzymów wspomniał tych, którzy od kilku dni zmierzają do Królowej Polski. Jak się okazało Ksiądz Biskup śledził naszą pielgrzymkę na Twitterze.

Codzienna Msza św. sprawowana w naszej intencji umacniała nas i jednoczyła.

W sobotę wieczorem wróciliśmy do Chojnic. Wielu przyzwyczaiło się już do naszych pielgrzymek i z ciekawością pytało – gdzie za rok?

Nie sposób w krótkim artykule oddać wszystkich przeżyć i wrażeń. Były one wypisane na rozmodlonych twarzach pielgrzymów i złożonych w modlitwie dłoniach.