Pielgrzymka Akcji Katolickiej

Wczesnym rankiem 11 czerwca 2013r. wyruszyliśmy kolejny raz na pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę, gdzie od 18 już lat do tronu Matki Bożej przybywa Akcja Katolicka z całego kraju. Każdego roku nasza pielgrzymka prowadzi na Jasną Górę inną drogą, poprzez inne sanktuaria. Tym razem nawiedziliśmy w Kaliszu Sanktuarium św. Józefa, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz budujące się przy nim Centrum Jana Pawła II, Opactwo Cysterskie w Tyńcu królewski Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. W tym roku nasza pielgrzymka miała szczególny charakter, gdyż była podziękowaniem za otrzymane w ubiegłym roku relikwie św. Siostry Faustyny i błog. Jana Pawła II. Pielgrzymował z nami Proboszcz, Asystent Kościelny naszego Oddziału Akcji Katolickiej Ks. Prałat Adam Matuszewski – wielki czciciel Miłosierdzia Bożego. Codziennie sprawował dla naszej grupy Mszę św. Szczególnym przeżyciem była Msza św. w Kaplicy św. Jana w Wieliczce na głębokości ponad 130 m pod ziemią.

Celem naszej pielgrzymki była Jasna Góra, gdzie pod hasłem „Być solą ziemi” – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu”, zgromadziło się około 4 tyś. członków AK, księży asystentów, prezesów poszczególnych oddziałów i sympatyków stowarzyszenia. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.30 na Szczycie Jasnogórskim. Poprzedzona była spotkaniem w częstochowskiej katedrze, skąd następnie procesja z udziałem wszystkich diecezji wyruszyła na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. W koncelebrze Mszę św. sprawowali: ks. bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent Akcji Katolickiej, księża asystenci diecezjalni i parafialni. Z naszej diecezji asystent diecezjalny ks. kanonik Andrzej Szopiński, asystent naszego Oddziału AK ks. prałat Adam Matuszewski i nasz neoprezbiter ks. Karol Pobłocki. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium.

– „Niech nasza pielgrzymka będzie okazją do podziękowania Bogu za Jego błogosławieństwo dla nas, za moc Ducha Świętego do realizacji zadań apostolskich, za wszelkie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym i lokalnym, w obronie życia, małżeństwa i rodziny, odpowiedzialnego wychowywana dzieci i młodzieży, w obronie niedzieli, jako dnia świętego, Telewizji Trwam oraz obecności wartości ewangelicznych w życiu codziennym i w polityce” – podkreślał w powitaniu ks. bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent Akcji Katolickiej.

„Drodzy bracia i siostry jesteście bardzo ważnym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, ugrupowaniem apostolskim składającym się z wiernych świeckich. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Kościoła w budowaniu życia wiary w ludzkich sercach i troska o obecność Pana Boga i wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia publicznego naszego narodu – mówił w homilii bp Ignacy Dec – Przybywamy na Jasną Górę, by wspólnie oddać chwałę Panu Bogu przy boku Matki Najświętszej, naszej Królowej, by podziękować za otrzymane łaski. Przybywamy w Roku Wiary, by tutaj uroczyście wspólnie wyznać naszą wiarę, by ją pogłębić, ożywić i umocnić. Przybywamy, by przed Matką Bożą uświadomić sobie, jakie są nasze zadania w kontekście dzisiejszej sytuacji religijnej i społeczno-politycznej naszego kraju. Przybywamy, by prosić Maryję o wsparcie w wypełnianiu naszej misji apostolskiej, w ramach życia osobistego, rodzinnego, społecznego i narodowego”.
„Niech trwa w naszych domach, rodzinach, parafach krucjata modlitwy w imię Jezusa, o wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi w naszej Ojczyźnie, o wierność naszym katolickim, narodowym wartościom” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej p. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej Akcji Katolickiej.

Przekonani, że nasza praca ma sens i jest naszej Ojczyźnie potrzebna wróciliśmy późnym wieczorem do Chojnic. [nggallery id=95]