Orla straż – Pomoc dla chrześcijan w Iraku

Orla straż – Pomoc dla chrześcijan w Iraku

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że 22 sierpnia zgodnie z Rezolucją ONZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Z tej okazji w niedzielę 5 września w Parafii Matki Bożej Królowej Polski mieliśmy niecodziennych gości.

Pierwszym z nich był Rektor pelplińskiego seminarium ks. kan. dr Tomasz Huzarek, który w homilii głoszonej w czasie każdej z Mszy świętej poruszał kwestię prześladowań chrześcijan na całym świecie. Podkreślał jednocześnie żebyśmy nie tracili czujności w kwestii walki o wolność religii i wyznania we współczesnym świecie.

Kolejnymi gośćmi w naszej Parafii byli przedstawiciele Fundacji „Orla Straż”. Przybyli do nas na zaproszenie Rycerzy Kolumba. Od 20 sierpnia do połowy września na Starym Rynku w Chojnicach można oglądać wystawę zdjęć, która prezentuje działania tej wyjątkowej grupy kilku mężczyzn. A dlaczego wyjątkowej? Otóż ich historia mogłaby być scenariuszem niejednego filmu. Kilka lat temu jeden z polskich żołnierzy, po licznych aktach terroryzmu w Iraku, podjął decyzję o odejściu z wojska. Momentem przełomowym okazała się informacja o torturowaniu i ukrzyżowaniu dwunastoletniego chłopca przez terrorystów z ISIS. Postawił sobie za cel niesienie pomocy ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie. Obecnie ich działania skupiają się na wspieraniu rodzin, które w wyniku najazdu wojowników Państwa Islamskiego straciły bliskich, domy czy też dorobek całego życia. Pomagają w odbudowie rzemieślniczych zakładów pracy, kupują zwierzęta hodowlane, prowadzą ośrodek edukacyjny dla dzieci oraz zajęcia edukacyjne dla kobiet wyzwolonych z rąk terrorystów.

Na zakończenie każdej Mszy świętej członek Fundacji przedstawiał świadectwo i dzielił się wiedzą o prześladowaniach jakim poddawani byli i są nadal chrześcijanie zamieszkujący na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie przed i po każdej Mszy świętej. Rycerze Kolumba, ich żony oraz członkowie Fundacji prowadzili zbiórkę do puszek na rzecz chrześcijan w Iraku. Dzięki ofiarności naszych parafian udało się zebrać ponad 9 041, 43 zł i 50 euro. Wielu z nich zadawało przedstawicielom fundacji liczne pytania chcąc poznać szczegóły realizowanej pomocy czy też motywów powstania samej organizacji.

Więcej informacji na temat działalności fundacji możemy znaleźć na: www.orlastraz.org

Bartosz Bluma