Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej

Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej

,,Śpiewam mojej Ojczyźnie

Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej

W sobotę 3 listopada br., na Zamku Królewskim w Warszawie, odbył się Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, którego głównym organizatorem była Akcja Katolicka w Polsce. Koncert otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Trzeci raz koncert odbywał się na scenie Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. Wpisał się on w szczególną okazję – uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II, Papieża Polaka, Patrona Akcji Katolickiej w Polsce.

W koncercie wystąpili reprezentanci 19. polskich diecezji, wśród nich z diecezji pelplińskiej. Reprezentowali nasi chórzyści chóru CONSONO z prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Janiną Kłosowską.

Podczas koncertu wystąpili soliści i zespoły. Muzycy bardzo młodzi i trochę starsi. Prezentowano utwory skomponowane na tę uroczystość i te, które mają długą tradycję, będącą nauczycielką historii, śpiewane na długich szlakach bojowych wojska polskiego, które zagrzewały do boju i dawały nadzieję na powrót do Ojczyzny. Zaśpiewano pieśni i piosenki pełne tęsknoty i nostalgii, wiary i nadziei, przepojone miłością, znane w patriotycznych rodzinach i kościołach, przepisywane ręcznie i przekazywane z rąk do rąk. Krótko mówiąc, nasze polskie, ojczyste.

Atmosfera podczas koncertu była uroczysta. Uczestnicy doskonale przygotowani i świadomi, że śpiewają swojej kochanej Ojczyźnie, Niepodległej Polsce.

Piękną wiązankę z biało-czerwonych róż, która zdobiła salę, po zakończonym koncercie złożono w archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela, w kaplicy, przy grobie kard. Augusta Hlonda.

j.k.