Młodzi z Brazylii w naszej parafii

W nocy z 20 na 21 lipca przyjechała do nas 4 osobowa grupa młodych Brazylijczyków z opiekunem ks. Grzegorzem Paderewskim. Młodzi, których powitaliśmy staropolskim zwyczajem – chlebem i solą, spędzili w naszej parafii cztery dni. Pobyt pielgrzymów w naszej wspólnocie miał podwójny charakter – integracyjny i duchowy. Brazylijczycy uczestniczyli przez trzy dni w Eucharystii wspólnie z wiernymi naszej parafii i gośćmi. Młodzież z Oratorium św. Jana Bosko uświetniła przeżywanie czwartkowej Mszy świętej śpiewem. Po liturgii odbyło się spotkanie z Gośćmi z Manaus, a następnie pogodny wieczór przy ognisku.

Podczas pobytu w naszej parafii Brazylijczycy zobaczyli wiele pięknych miejsc w Chojnicach i okolicy. W piątek pojechali do Malborka, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki i zapoznali się z historią naszej Ojczyzny. W sobotę w ramach Światowych Dni Młodzieży odbyło się spotkanie w Pelplinie. W „Przystani” uczestniczyła polska młodzież oraz goście, którzy przybyli do naszej diecezji z różnych części świata. Goście przez cztery dni mieszkali na plebani oraz w rodzinie należącej do naszej wspólnoty parafialnej. Nie patrzyliśmy na nich jak na obcych, pochodzących z innej kultury, tradycji, czy mówiących innym językiem, ale jak na braci i siostry, z którymi łączy nas ta sama wiary. Ta świadomość pozwalała nam pokonywać wszelkie bariery. Wiara, nadzieja i miłość tworzyły z nas jedną wspólnotę. Tak więc przez cztery dni świętowaliśmy i radowaliśmy się wraz z Młodymi z Manaus, którzy emanowali ogromną radością, pogodą ducha. One i nam się udzielały. To doświadczenie głębiej pozwala nam przeżywać Rok Miłosierdzia, poprzez dzielenie się miłością.

W poniedziałek rano Brazylijczycy wyjechali do Krakowa, gdzie spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem i przeżywać będą ucztę duchową. Wyjeżdżali z Chojnic z pragnieniem pogłębienia wiary i doświadczenia żywego Kościoła. Z zapewnieniem o modlitwie z obu stron, będziemy pamiętać o wspaniałych Młodych z Amazonii.

a.m.