Medal Komisji Episkopatu ds. Misji dla naszej Parafianki

Medal Komisji Episkopatu ds. Misji dla naszej Parafianki

Dnia 13 listopada 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Jubileuszowa Gala 50 – lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Swoją działalność rozpoczęła w roku 1967, a jej pierwszym przewodniczącym został biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski. Warto wspomnieć, iż w IV kadencji funkcję przewodniczącego pełnił biskup Edmund Piszcz, ówczesny biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej.

Uroczystość połączona była z wręczeniem medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Jest on odznaczeniem dla osób niezwykle zaangażowanych w dzieło misyjne Kościoła w Polsce. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wyróżniła 16 osób w czterech kategoriach. Odznaczeni zostali m.in. abp Edmund Piszcz i Szymon Hołownia. Pośród nich znalazła się Zofia Bacławska z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. Została ona wyróżniona w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa”. Jest to docenienie wieloletniej pracy i szerzenia idei misyjnej w diecezji pelplińskiej, a także poza jej granicami.

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach we współpracy z Różami Misyjnymi działającymi przy parafii adoptowała 20 rodzin z Aleppo.

W uroczystościach uczestniczył J.E. abp Salvatore Pennacchio oraz licznie zgromadzeni biskupi, przedstawiciele władz państwowych oraz dyrektorzy diecezjalnych Dzieł Misyjnych. Diecezje pelplińską reprezentował ks. lic. Jerzy Zgoda, jako delegat biskupa pelplińskiego ds. Misji.

Natomiast na Uniwesytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Biblijno-misjologiczna „The Bible and Cultures”. Gościem specjalnym był kard. Louis Antonio Tagle z Filipin. Jest on nazywany „azjatyckim Wojtyłą”. W spotkaniu misjologicznym wzięli udział alumni z Kleryckiego Koła Misyjnego przy WSD w Pelplinie.

Ks. Jerzy Zgoda

Dk. Andrzej Patrzykąt