LEDNICA SENIORA

W pierwszą sobotę września br. odbyło się na Polach Lednickich IX spotkanie, na które przybyło około 5 tysięcy starszych ludzi z Polski i Europy. W jesieni swego życia, ale młodzi duchem chcieli dać świadectwo swojej wiary.

Gospodarzem miejsca był dominikanin O. Jan. W. Góra oraz współinicjator Spotkań dla Seniorów – ks. Stefan Dusza. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, który wygłosił kazanie nawiązujące do starości człowieka. Nie wolno oskarżać Boga, że „ nie udała MU się starość.” ON nie jest nieudacznikiem. Człowiek jest ikoną samego Boga, który daje nam siebie. Instytucja seniora istnieje w Piśmie Świętym od czasów Mojżesza, który żył 120 lat. Dziękujmy Bogu za obietnicę: „ na śmierci nic się nie kończy, ale się zaczyna…” Błogosławiony Jan Paweł II powiedział, że sędziwy wiek jest wielką łaską dojrzałej wiary, bez której życie jest tylko przemijaniem. Życie ludzi starych jest ”jesienią życia”, ponieważ podobne jest do cyklu biologicznego przyrody. Nie powinniśmy w ”późnych latach” ciągle wracać do lat swej świetności. Starość jest czasem żniw i dojrzewaniem do pełni życia i duchowości. Musimy doceniać nasz sędziwy wiek, bo jesteśmy strażnikami cennych wartości, takich jak doświadczenie, które musimy przekazywać młodym. Jesteśmy istotami skończonymi w sensie doczesnym, ale poprzez etapy życia, miłość ,cierpienie, brzemiona, przybliżyliśmy się do Boga. Nie wolno zamykać się w skorupie. Ludzie patrząc na nas, naszą wiarę i nadzieję, winni chwalić Boga. Dziękując Bogu za starość, która jest czasem żniw, prośmy Go o dostrzeganie wielkości naszego powołania.

O godzinie 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpiło Spotkanie z Siostrą Faustyną oraz Spotkanie z Jezusem Miłosiernym.

Uwieńczeniem była Adoracja Najświętszego Sakramentu, wybór Chrystusa oraz przejście przez Bramę Rybę.

Ze słowami Psalmu 71 „Nie odtrącaj mnie w starości, gdy siły ustaną, nie opuszczaj mnie” szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów. [nggallery id=39]