Lednica 2015

W sobotę 6 czerwca 2015 roku tysiące młodych ludzi zebrało się po raz XIX na polach lednickich, by wielbić Boga śpiewem, tańcem i modlitwą. ,,Sprawcą całego zamieszania” był ojciec Jan Góra, który zapoczątkował i pielęgnuje piękną tradycję lednickich spotkań. Symbolami tegorocznego spotkania były: kadzidło, świeca i krzyżyk Ducha Świętego, który otrzymał każdy uczestnik.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie XIX Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000 czas się nie dłużył. Pielgrzymom towarzyszył chór, wokaliści oraz orkiestra. Młodzież mogła nauczyć się nowych pieśni i tańców, w tym ,,Prośby o Ducha”, która doskonale wpisywała się w klimat spotkania, odbywającego się pod hasłem: ,,W imię Ducha Świętego”. Wykonywany była także Pieśń Pielgrzyma na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie latem przyszłego roku. Pieśń ,,Jezu ufam Tobie (Jesus I trust in You)” została zaśpiewana w dwóch językach: polskim i angielskim. Spotkaniom pod Bramą-Rybą jak zwykle towarzyszyły pokazy taneczne np. taniec z flagami i pokaz baletu, a także liczne procesje. Pielgrzymi mieli też okazję skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania, aby móc w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Ten zaś, kto pragnął na chwilę oderwać się od zgiełku, mógł pomodlić się w Kaplicy Adoracji.

Ważnym punktem był finał Maratonu Lednickiego, który wystartował o godz. 12.30 sprzed poznańskich krzyży upamiętniających wydarzenia czerwca 1956. Ostatnie sto metrów biegu u podnóża lednickiej ryby przemierzane jest co roku pośród kilkudziesięciu tysięcy uczestników spotkania. Punktem kulminacyjnym było przekroczenie linii mety oraz symboliczne przekazanie płomienia niesionego spod Poznańskich Krzyży ojcu Janowi Górze. Zawodników uhonorowano medalami w kształcie ryby.

W tym roku płk rez. Krzysztof „Szopa” Szopiński – instruktor spadochronowy, prezes Wojskowego Klubu Spadochronowego „Skrzydło” ponowie wykonał nad Lednicą skok spadochronowy. Przyniósł ze sobą ziemię z Ziemi Świętej.

Od godz. 13.00 młodzież modliła się podczas nabożeństwa pokutnego. Spotkanie rozpoczęło się oficjalnie o godz. 17.00 i składało się z czterech tematycznych części: ziemia, woda, ogień i wiatr.

Podczas części „Ziemia” nastąpiło rozsypanie ziemi na Polach Lednickich na znak, że jest to symboliczny dom każdego z uczestników spotkania. „Woda” była okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego ogień symbolizował z kolei płomień wiary uczestników Lednicy. W tej części zaplanowano procesję zakonów z pochodniami, a uczestnicy zapalili świece, które otrzymali na początku spotkania. Transmitowane było przesłanie papieża Franciszka. W części „Wiatr” zaprezentowany został taniec na cześć Ducha Świętego.

Eucharystii na Lednicy o godz. 19.30 przewodniczył metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Następnie przez nałożenia rąk przez duchowni pobłogosławili młodzież. Ma ono symbolizować dar przekazania Ducha Świętego. Przed północą miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie symboliczny wyboru Chrystusa. Spotkanie zamknęło o północy przejście przez Bramę III Tysiąclecia.