KONGRES RÓŻAŃCOWY

KONGRES RÓŻAŃCOWY

W dniach od 6 – 8 września na Jasnej Górze odbył się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Różaniec ratunkiem dla świata”. Celem inicjatywy było ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce. W Kongresie swój udział wzięła grupa pielgrzymów z naszej parafii w liczbie 11 osób wraz z ks. prob. Januszem Chyłą i dk. Andrzejem Patrzykątem. Gośćmi specjalnymi spotkania byli m.in.: kard. Stanisław Ryłko z Watykanu; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca; abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski i abp senior Józef Michalik.

Kongres rozpoczęła Msza święta w środę, 6 września, o godz. 17.30 odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Drugi dzień Kongresu rozpoczęto w Sali o. Kordeckiego na projekcji filmu „Teraz i w godzinę śmierci” w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Następnie o godz. 11.00 Eucharystię sprawował abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski. 
Podczas homilii abp Henryk Hoser podkreślił, „Różaniec to zaproszenie, aby wypłynąć na głębię razem z Maryją Różą Duchowną (…) Różaniec uczy nas patrzeć na wszystko, co nas otacza oczyma Maryi i Jezusa”. Centralny dzień kongresowy otworzyło również sympozjum, podczas którego prelegentami byli: ks. prof. Janusz Królikowski, o. Jacka Salija OP, o. Stanisław Przepierski OP oraz abp Wacław Depo, który podkreślił, że „Modlitwa jest spotkaniem dwóch pragnień – serca Bożego i serca ludzkiego (…) Modlitwa to odpowiedź naszej miłości na miłość Boga rozlaną w naszych sercach przez Ducha Świętego”.  
Ostatni dzień Kongresu zwieńczyła sumą sprawowana przez abpa Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej.