II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej w Krakowie w dniach 17-20 września 2015 roku

Rozpoczął się Koronką do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Następnie w Sanktuarium św. Jana Pawła II koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Metropolita Krakowski J. Em. Kard. Stanisław Dziwisz. Oficjalnego otwarcia dokonała prezes Zarządu Krajowego mec. Halina Szydełko.

Cztery dni pełne głębokich przeżyć i modlitwy na długo pozostaną w naszej pamięci.

W następnych dniach Msze św. były sprawowane w kościele św. Piotra i Pawła związanym z osobą ks. Piotra Skargi, w Katedrze Wawelskiej i Bazylice Mariackiej.

Obrady kongresowe odbywały się w Filharmonii Krakowskiej (przed wojną budynku Akcji Katolickiej) . Bogactwa myśli nie da się streścić w krótkim sprawozdaniu. Dotyczyły one dorobku AK w dwudziestoleciu istnienia, naszych postaw wobec współczesnych wyzwań, rodziny będącej fundamentem społeczeństwa, przemian cywilizacyjnych, Kościoła w Polsce, zadań AK, chrześcijańskiego wymiaru polityki, wolności i odpowiedzialności, rodziny, wartości chrześcijańskich w polityce, granic wolności w sztuce, wychowania poprzez kulturę, konieczności wyboru w pracy aktora itd.

Wśród prelegentów należy wymienić prof. Marię Ryś, posła do parlamentu Europejskiego Marka Jurka, reżysera Krzysztofa Zanussiego, Małgorzatę i Zbigniewa Trybułów, aktora Jerzego Zelnika, dr hab. Prof. UJ Kazimierza Michała Ujazdowskiego, ks. profesora Tadeusza Borutka i wielu innych.

W całości obrad uczestniczył Krajowy Asystent A K ks. bp Marek Solarczyk.

Pięknym zakończeniem było ,, Oratorium o Bożym Miłosierdziu” w wykonaniu Zespołu Muzyki sakralnej LUMEN

Nasz Parafialny oddział reprezentowało 5 osób z prezesem POAK Janiną Kłosowską. Mieliśmy zaszczyt naszym sztandarem uświetnić uroczyste rozpoczęcie i Marsz Ewangelizacyjny na zakończenie Kongresu.

Obradom Kongresu przysłuchiwało się wielu zagranicznych gości.

Czas spędzony w Krakowie był również bardzo bogaty w spotkania, wymianę doświadczeń jak też wieczorne spacery po pełnym historii i uroku starym Krakowie.

Ci, którzy pozostali w domach mogli poprzez TV POLONIA oglądać uroczyste zakończenie Kongresu w Bazylice Mariackiej i wysłuchać kazania J.E. Abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity Poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski a nawet na ekranie rozpoznać dobrych znajomych.