„Spotkanie z Matką” w Górce Klasztornej

„Spotkanie z Matką” w Górce Klasztornej

Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

25 maja odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach wraz z rodzicami, katechetami i ks. Proboszczem. Celem było sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej, miejsce gdzie na ziemi polskiej Maryja objawiła się po raz pierwszy w 1079 roku.. Termin tej pielgrzymki zbiegł się z Przeglądem Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Skorzystaliśmy z okazji, by zaprezentować przygotowany spektakl przez koło teatralne z naszej szkoły. Autobus wypełniony po brzegi, miejsca bagażowe pełne rekwizytów, na ustach radosne uśmiechy i w drogę. Podczas jazdy była wspólna modlitwa i śpiew, które prowadził ks. Janusz Chyła. Po przybyciu na miejsce o godz. 9.00 uczestniczyliśmy w Najświętszej Eucharystii. Potem została już do opanowania przez naszych aktorów scena. Przedstawili na niej „Historię pastuszków z Fatimy”. Na widowni ponad 300 osób w wielkim skupieniu przeżywało wraz z Pastuszkami objawienia Anioła, a następnie Matki Bożej zakończone cudem słońca. Nasi aktorzy otrzymali za występ gromkie brawa, a na koniec pamiątkowy dyplom.

W przeglądzie twórczości uczestniczyło 13 grup w większości z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz szkół specjalnych. Podczas występów doskonale się bawiliśmy słuchając przeróżnych utworów. W przerwie skorzystaliśmy z porcji wyśmienitej pomidorówki klasztornej u Misjonarzy Świętej Rodziny, po której było pamiątkowe zdjęcie i dalsza część występów.

Program prezentowany przez zespoły był na wysokim poziomie, przygotowany z wielką starannością. Na zakończenie wręczane były pamiątkowe dyplomy. Nasze dzieci odwiedziły oczywiście sklep z pamiątkami. Pełni wrażeń, radości i entuzjazmu, by skorzystać z zaproszenia na przyszły rok,  wracaliśmy do domu. Powrót autobusem pomimo zmęczenia obfitował w śpiewy do Matki Najświętszej i piosenki harcerskie.

Andrzej Ortmann