BOŻE CIAŁO

BOŻE CIAŁO

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

Początek obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. Ostatecznie o jego uznaniu przesądził cud eucharystyczny, który wydarzył się w 1263r. w Bolsenie niedaleko Orvieto we Włoszech.

O godzinie 9.00 sprawowana była Msza święta w intencji całej wspólnoty parafialnej. Modliliśmy się o potrzebne łaski dla żyjących i o niebo dla zmarłych. A także w za budowniczych kościoła i o nowe powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i posłannictwa misyjnego.

Ksiądz proboszcz podczas homilii mówił o radości ze wspólnego słuchania Słowa Bożego i karmienia duszy Chlebem z nieba, a także o smutku, ponieważ również w naszym mieście wiele osób umiera z głodu. Nie jest to głód chleba, ale głód Boga.

W Polsce pierwszy raz święto to wprowadzone zostało w diecezji krakowskiej w 1320 roku. W naszej Ojczyźnie obchody wiążą się z uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są tematycznie związane z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W dniu Bożego Ciała ulicami naszej parafii przeszła również uroczysta procesja, która zatrzymywała się przy czterech pięknie przyozdobionych ołtarzach, gdzie kapłani  głosili  było Słowo Boże. Liczny udział mieszkańców naszej parafii świadczy o wielkim przywiązaniu do tradycji i szacunku do Ciała I Krwi Pana Jezusa.

Ksiądz proboszcz mówił o procesji, że jej istota polega na pójściu za Jezusem. Co chwilę ludzie wychodzą na ulice inspirowani nowymi ideologiami. Kościół od setek lat wychodzi, aby ukazać Chrystusa, który jest Miłością. W uroczystość Bożego Ciała, na drogi, które prowadzą nas do pracy, szkoły, sklepu, urzędów, zapraszamy Chrystusa, aby On wszędzie tam z nami był.

Niechaj na naszej ukochanej,  polskiej ziemi po wsze czasy wszystkie usta powtarzają ,,Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament….”

jk