Boże Ciało

Boże Ciało

,,Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z Nieba” – ta pieśń Franciszka Karpińskiego (1741-1825) oddaje treść uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, którą obchodzimy po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Powtarzana corocznie od XIV wieku uroczystość Bożego Ciała, to publiczne oddanie czci Panu Jezusowi obecnemu pod eucharystycznymi postaciami chleba i wina.

Śpiewając z chórem CONSONO pieśni eucharystyczne podążaliśmy wraz z kapłanami i siostrami zakonnymi za Chrystusem niesionym w monstrancji ulicami naszej parafii do czterech polowych ołtarzy przy ulicach Jana Pawła II, Filomatów, Książąt Pomorskich i przed kościołem. Zostały one przygotowane przez wspólnoty działające w naszej parafii. Czytane Ewangelie i słowo głoszone przez kapłanów umacniały nas w wierze. Procesja była piękna i barwna. Wzruszający był widok dzieci pierwszokomunijnych i dziewczynek sypiących kwiatki. Dostojnie wyglądali Rycerze Kolumba strzeżący baldachimu, tłum parafian idących za Zbawicielem z pieśnią i modlitwą na ustach. To świadectwo, że wiara choć jest niekiedy słaba i krucha, ale wciąż żywa. Bijące dzwony wielbiąc Chrystusa poruszały serca i wzbudzały tęsknotę za Bogiem.

Błogosławieństwo kończące Mszę świętą, uroczyste Tedeum i ,,Boże coś Polskę” dały nam poczucie jedności.

W tym dniu przypadała też dwudziesta rocznica święceń kapłańskich Księdza Proboszcza oraz jedenasta rocznica Księdza Andrzeja. To piękny zbieg okoliczności.

Wieczorem wielu naszych parafian uczestniczyło w Człuchowie w religijnym festynie „Katolicy na ulicy. Człuchów 2018” zakończonym podniosłym koncertem CREDO IN MISERICORDIAM DEI.

j.k.