Zimowisko Parafialne oraz Apel Jasnogórski

W dniach od 22 do 24 lutego w Pelplinie odbyło się I Zimowisko Parafialne połączone z VI Rajdem Braterskim; przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Parafię MBKP oraz 42 Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Wicka Frelichowskiego z Chojnic.

Uczestnicy przedsięwzięcia zostali zakwaterowani w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II.

Impreza rozpoczęła się uroczystym apelem, podczas którego zostali przedstawieni wychowawcy grup uczestniczących w Zimowisku. Apel został poprzedzony nabożeństwem Drogi Krzyżowej, która miała miejsce w kaplicy Collegium Marianum. Wieczorem nie lada atrakcją było zwiedzanie, pogrążonej w ciemnościach, Katedry w blasku pochodni. W tym samym czasie harcerze spotkali się na świeczkowisku, podczas którego zostały przedstawione zadania przedrajdowe oraz wręczone prezenty solenizantowi 42 WDH.

Drugiego dnia Rajdu, przed jego uczestnikami postawiono szereg zadań, których wykonanie nagradzane było punktami. W tym celu uczestnicy odwiedzili m.in. Seminarium, diecezjalne Radio Głos, Wydawnictwo Bernardinum, Bibliotekę Diecezjalną i Collegium Marianum. Po zakończeniu zmagań udali się do refektarza letniego Seminarium, gdzie zjedli obiad, podczas którego spotkał się z nimi biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. W dzień ten wypadło też wspomnienie liturgiczne bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, dlatego wieczorem w Gminnym Domu Kultury odbył się koncert „Ku Wickowi”, którego motywem przewodnim było życie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji montażu słowno-muzycznego dotyczącego jego osoby, następnie wystąpił znany wokalista – Tomek Kamiński i Harcerska Grupa Artystyczna „Północ” z Tucholi. Całe przedsięwzięcie nagrodzono gromkimi brawami.

W niedzielny poranek (24 lutego) uczestnicy przedsięwzięcia udali się do bazyliki katedralnej na Mszę świętą. Po jej zakończeniu odbył się apel zakończeniowy, na którym podsumowano Zimowisko i wręczono nagrody.

Dzieci i młodzież z parafii MBKP zdobyli nagrodę specjalną – oprócz pucharu oraz dyplomu otrzymali stół do gry w piłkarzyki. Z atrakcji tej będą mogli korzystać w salce przyparafialnej.

Oprócz nagrody specjalnej wręczone zostały także puchary zwycięskim drużynom harcerskim. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

I – Hufiec Koronowo – puchar J.E. ks. bp. Ryszarda Kasyny;

II – 30 DSH „Zieloni” Łąg – puchar ks. Proboszcza Adama Matuszewskiego;

III – 41 WDH Chojnice – puchar Komendanta Rajdu Przemysława Singer.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia, wychowawcom za trud włożony w pracę oraz Kleryckiemu Kręgowi Akademickiemu, działającemu przy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie za pomoc w przygotowaniach; szczególne wyrazy uznania należą się sponsorom Zimowiska.

Pamiętając o naszym diecezjalnym błogosławionym.

Jak co miesiąc, 16 dnia lutego, w naszej parafii odbył się Apel Jasnogórski. Tym razem był on poświęcony bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Jego urodzin. Montaż słowno-muzyczny, który można było obejrzeć podczas Apelu przedstawiła 42 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Wicka Frelichowskiego. Przedstawienie przeprowadziło wiernych przez wszystkie najważniejsze momenty życia błogosławionego. Ks. Wicek jest błogosławionym wywodzącym się z naszej diecezji, urodził się w Chełmży a seminarium ukończył w Pelplinie. Zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym.

Fotografie kl. Szymon Chamier Simiński i p. Marcin Synak

[nggallery id=64]