WYCIECZKA MINISTRANTÓW

WYCIECZKA MINISTRANTÓW

Grupa naszych ministrantów wraz z opiekunami i rodzicami wybrała się w poniedziałek 25 czerwca na wycieczkę autokarową na Kaszuby. Najpierw zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Mieliśmy okazję nauczyć się kaszubskiego alfabetu i podziwiać najdłuższą deskę świata. Ponadto wielkie wrażenie wywarł na nas pobyt w Chacie Sybiraka, sowieckim łagrze, wagonach wywożących Polaków na Syberię oraz w bunkrze polskich partyzantów z II wojny światowej. Na koniec weszliśmy do największej atrakcji Szymbarku, czyli domu ustawionego do góry nogami. Wszystkim na pewno pozostanie w pamięci chwianie się na nogach i kręcenie w głowie podczas poruszania się po tym niezwykłym obiekcie.

Z Szymbarku udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie, gdzie braliśmy udział w Mszy świętej. W Sianowie powitał nas i opowiedział o historii Sanktuarium dawny wikariusz naszej parafii ks. Jerzy Zgoda. Z Sianowa pojechaliśmy do Strysza Budy. Znajduje się tam Kaszubski Park Miniatur oraz Gigantów. Zwiedzanie tego miejsca sprawiło nam wiele radości i było niezapomnianym przeżyciem.

Następnym punktem programu były Sierakowice, gdzie między innymi podziwialiśmy Ołtarz Papieski, przy którym sprawował Mszę świętą św. Jan Paweł II podczas pobytu w Pelplinie w 1999 roku. Byliśmy również w zabytkowym drewnianym kościele sierakowickiej parafii. Ostatnie miejsce to Gowidlino. Mieliśmy  okazję doświadczyć tam kaszubskiej gościnności. Było ognisko z kiełbaskami, swojski chleb, tradycyjne kaszubskie potrawy i pyszne kaszubskie ciasta. Niestety czas płynął nieubłaganie i musieliśmy ze smutkiem opuszczać kaszubską krainę. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Chojnic. Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny czas, za to że deszcz padał tylko podczas przejazdów z jednego miejsca do drugiego. Dziękujemy za możliwość zwiedzenia pięknej krainy, jaką są Kaszuby oraz przede wszystkim spotkanych wspaniałych ludzi. Nie możemy się już doczekać, kiedy znowu będziemy mogli zobaczyć kaszebści jeziora i kaszebści las…

Ks. Krzysztof Wilkowski