Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny

Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny

We wtorek 17 września w sali parafialnej odbyła się prelekcja pani dr Anny Madreli  pt. ,,Duchowość i charakter Rotmistrza Witolda Pileckiego”. Dzień był szczególny – 80 rocznica napaści sowieckiej na naszą, walczącej już                                z napastnikiem z zachodu Ojczyznę. Sala wypełniła się licznie przybyłymi słuchaczami. Wykład był dobrą okazją, aby pogłębić wiedzę o jednym z wielu wyjątkowych  bohaterów, których wydała nasza Ojczyzna, i którzy za Nią oddali swoje życie. Zamordowani i pogrzebani w bezimiennych mogiłach, a często nawet całkowicie ich pozbawieni z mocą wracają do należnej im sławy i chwały.

Pani Doktor czerpiąc ze źródeł Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także z prywatnej korespondencji     i wywiadów z żyjącymi członkami rodziny i świadkami życia Rotmistrza, odtworzyła postać  bohatera, który wyniósłszy z domu rodzinnego prawdziwy patriotyzm, doświadczony wojną jako żołnierz dał się schwytać w łapance, aby jako więzień Auschwitz osobiście doświadczyć i obwieścić światu jak wielką zbrodnią są niemieckie obozy koncentracyjne. Po wojnie zaangażował się               w zbieranie i przekazywanie wiedzy o losach polskiego patriotycznego podziemia w rządzonej przez sowietów Polsce.

Rotmistrz Pilecki to nade wszystko człowiek głębokiej wiary, dzięki której zdołał dokonać tak wielkich bohaterskich czynów. Człowiek, który całe swoje życie poświecił Ojczyźnie. Według wyroku komunistycznej władzy zakończył je 25 maja 1948 roku w więzieniu na Mokotowie zabity – jak oficerowie w Katyniu – strzałem w tył głowy. Pogrzebany potajemnie, aby wymazać go z historii, stał się ,,ziarnem na zasiew”.

Mottem kończącego się pięknego Jego życia były słowa: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać” .

Zaprosiliśmy już Panią Doktor na marzec, kiedy ukarze się ciąg dalszy losów Rotmistrza.

j.k.