Piesza pielgrzymka do Maryi na Jasnej Górze

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w tym roku pielgrzymowanie zaczęliśmy trochę później niż zawsze. Wszystkie grupy naszej diecezji pielgrzymkę rozpoczęły 2 sierpnia, dlatego kilkudziesięciu parafian na czele z Księdzem Proboszczem, aby rozpocząć te szczególne rekolekcje musiało udać się do Kotomierza – to właśnie tam rozpoczynała pielgrzymowanie grupa chojnicka. Nie mogliśmy rozpocząć inaczej tego dnia, jak tylko Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel. W swojej homilii nawiązywał wiele razy do słów wypowiadanych przez papieża Franciszka podczas ŚDM, między innymi do tego, że jesteśmy żywymi przykładami tych, którzy pozostawili swoje wygodne kanapy, zakładają buty (nie koniecznie wyczynowe) i świadczą na ulicach o Jezusie Chrystusie robiąc różnego rodzaju raban. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup pobłogosławił krzyże, które każdemu pielgrzymowi miały przypominać kres ich pielgrzymowania, jakim jest Jezus Chrystus.

Każdego dnia naszej pielgrzymki najważniejszym wydarzeniem nie były przebyte kilometry w nogach, ale Msza Święta, w której uczestniczyliśmy każdego poranka. Ciało Chrystusa, które przyjmowaliśmy do swego serca było naszą siłą i mocą na bolące ścięgna, pęcherze, odciski, a także wskazywało nam sens tej pielgrzymiej drogi. W ciągu dnia modliliśmy się również Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, różańcem, koronką do Bożego Miłosierdzia, Nowenną do Matki Bożej, wsłuchiwaliśmy się w konferencje o miłosierdziu Bożym, które były wygłaszane przez Księzy, którzy kroczyli razem z nami, w piątki odprawialiśmy Drogę Krzyżową. Jednego wieczoru odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, innego dnia przyjęliśmy światło, aby świadczyć o Chrystusie w każdej chwili naszego życia.

Czas mijał bardzo szybko. Dni wykorzystywaliśmy w pełni; od samego rana – zazwyczaj o 6:00 były Msze Święte, do późnego wieczora – zazwyczaj o 21:00 mieliśmy wieczorne spotkania modlitewne lub pogodne wieczory. Inaczej było 12 sierpnia – podczas ostatniego wieczoru już tradycyjnie odwiedził nas ks. bp. Ryszard, który przybył o 18:30. Swoim słowem wzmocnił nas na ostatnie kilometry drogi oraz zapewnił o swojej modlitwie. Po spotkaniu z Biskupem miało miejsce podsumowanie naszych rekolekcji. Podziękowano wszystkim księżom, klerykom, siostrze zakonnej, porządkowym, służbie medycznej, muzycznym, kwatermistrzowi (nie miał lekko, ponieważ z różnych okoliczności zmieniły się nasze aż 3 noclegi). Doceniono również najmłodszych pielgrzymów oraz najstarszego wiekiem, ale młodego duchem brata Jana – naszego parafianina.

Dzień 13 sierpnia dla wszystkich pielgrzymów jest wyjątkowym dniem. Nie jest przeszkodą nawet godzina wyjścia z miejscowości, w której nocujemy – godz. 5:00. Wszystko po to, aby spotkać się z innymi grupami naszej diecezji, tak byśmy wchodzili na Jasną Górę jako jedna diecezja. Tego dnia już pęcherze i wszystkie inne dolegliwości nie mają znaczenia. Podczas ostatnich kilometrów w drodze jest radość, śpiew, tańce, ale gdy już uklękliśmy przed Cudownym Obrazem Maryi pojawiły się łzy oraz wymowna cisza.

Po krótkiej modlitwie w kaplicy był czas na śniadanie. O godz. 10:30 spotkaliśmy się na wałach jasnogórskich, aby poprzez zabawę przygotować się do uczestnictwa w Mszy Świętej. Przed Mszą Świętą ks. bp. Ryszard Kasyna oraz przewodnicy poszczególnych grup naszej diecezji podziękowali naszemu parafianinowi – ks. kan. Andrzejowi Szopińskiemu za pełnienie przez 18 lat funkcji kierownika pieszej pielgrzymki diecezji pelplińskiej. Od przyszłego roku tę funkcję pełnić będzie proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej – ks. Tomasz Mońko.

Podczas Mszy Świętej o godz. 10:30 uczestniczą grupy pielgrzymkowe kilku diecezji. W tym roku oprawa liturgiczna przypadła naszym diecezjanom, dlatego Mszy Świętej przewodniczył ks. bp. Ryszard. Na zakończenie Mszy Świętej podziękował wszystkim, że uwiarygodnili chrześcijaństwo przez to, że uczynili swoją wiarę widzialną, po czym zachęcił, aby kontynuować swoja formację duchową: „Pielęgnujcie na co dzień Boże Słowo, osobistą modlitwę a także czynne zaangażowanie w życie parafii i wspólnot, które stanowią najbliższą wam cząstkę Kościoła”

 

Dla zainteresowanych polecam filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=te8b9HLlrI0
https://www.youtube.com/watch?v=vCENBHCfmpw

a także filmy z trasy pielgrzymki na kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCloDoIX2QNN0IX4IL3XWtzg