Pielgrzymka Parafialna- Lednica Seniorów- 5 wrzesień 2015

Piątego września , wczesnym rankiem grupa ok. 50 osób z naszej parafii i okolicy Chojnic wyruszyła na Lednicę Seniorów, która odbywa się od kilku lat zawsze w pierwszą sobotę września. Pielgrzymkę prowadził od strony duchowej ks. Marcin, a nasz organista- pan Franciszek śpiewał z pielgrzymami w czasie drogi przy akompaniamencie akordeonu.

Pierwszym naszym miejscem docelowym było Gniezno- dawna stolica Polski. Po przybyciu udaliśmy się do Katedry, którą zwiedzaliśmy z przewodnikami w dwóch grupach.

Bardzo podobały się nam słynne Drzwi Gnieżnieńskie- najsłynniejszy zabytek sztuki romańskiej. Mają one 800 lat , wykonane zostały z brązu. Po obejrzeniu całej katedry i jej podziemi udaliśmy się w dalszą drogę- na Pola Lednickie.

Program Lednicy Seniorów rozpoczął się o godz. 12.00- modlitwą Anioł Pański i przywitaniem przez dominikanina- Ojca Jana Górę. Wokół słynnej Bramy- ryby zgromadzili się seniorzy z całej Polski. Rozśpiewaniem zgromadzonych osób zajęli się Siewcy Lednicy- wspaniały zespół, który śpiewa, tańczy gra swoje kompozycje na Lednicy Młodych. Również nas porwali do tańca , do wspólnego śpiewu oraz gimnastyki. Potem do Ołtarza przeszła Procesja 1000-lecia, w której niesiono Krzyż i relikwie św. Wojciecha. Ok. 13.00 rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez Ojca Górę z obecnymi kapłanami. Homilię wygłosił dominikanin- ojciec Nikodem. Mówił on o roli Lednicy jako miejsca, w pobliżu którego zostało wprowadzone chrześcijaństwo. Nawiązał też do roli seniorów jako ludzi, którzy mają być świadectwem dla młodych w podejmowaniu życiowych decyzji. Mamy być wielkoduszni, czyli odważnie podejmować wielkie wyzwania, odważnie kroczyć za Jezusem, odrzucać małostkowość i trzymać się zasad Bożych.

Po Eucharystii i krótkiej przerwie nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, w czasie którego zawierzaliśmy Bogu nasze sprawy, rodziny, siebie samych. Po błogosławieństwie przeszliśmy przez Bramę Rybę, by oddać swoje życie Chrystusowi. Lednica Seniorów zakończyła się ok. godz. 18.00 . Po wspólnym zdjęciu przy Bramie udaliśmy się w drogę powrotną.

Lednica Seniorów pozostawiła wspaniałe przeżycia dla nas- ludzi młodych duchem, a trochę starszych ciałem. Wierzymy, że w przyszłym roku- z pomocą Bożą również tam się udamy

Uczestniczka Pielgrzymki-

Maria Tysler