Pielgrzymka do słonecznej Italii

Pielgrzymka do słonecznej Italii

W dniu 11 lutego z Parafii Matki Bożej Królowej Polski wyruszyła pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II i śladami włoskich świętych. Jej inicjatorem był ksiądz Sławomir Kulczyk, który sprawował opiekę duchową podczas naszego wyjazdu. Organizatorem było Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne ARCUS z Bydgoszczy. Funkcję pilota pełniła Pani Małgorzata Duraj z Wrocławia. Trasa Pielgrzymki obejmowała takie miejscowości jak Rzym, Watykan, Monte Cassino, Monte Sant’Angelo, San Giovanni Rotondo, Manoppello, Loreto i Asyż.

Wieczne Miasto, bo takim mianem określany jest Rzym, zachwyciło nas bogactwem architektury. Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy mieliśmy Mszę świętą. Potem udaliśmy się do Bazyliki św. Janów na Lateranie –  Matki i Głowy wszystkich kościołów miasta i świata.

Podczas pobytu w Watykanie uczestniczyliśmy w audiencji generalnej papieża Franciszka. W Bazylice św. Piotra mieliśmy okazję pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II, zobaczyć Pietę – najwybitniejsze dzieło Michała Anioła oraz przepiękne mozaiki przedstawiające sceny biblijne. Zwiedzanie ruin starożytnego Rzymu z jego charakterystycznymi budowlami, takimi jaki: Koloseum, Panteon, katakumby, czy pozostałości świątyń antycznych, pozwoliło nam poczuć atmosferę cesarstwa rzymskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć także część barokową miasta z najsłynniejszą na świecie fontanną di Trevi. Kościół tytularny kardynała Stanisława Dziwisza, czyli Bazylika Santa Maria del Popolo to prawdziwa perła architektury renesansowej. Tam mogliśmy podziwiać piękne kaplice zaprojektowane przez włoskich artystów oraz obrazy namalowane przez włoskiego malarza barokowego Caravaggia. Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska czy Galeria Borghese urzekły nas bogatymi zbiorami rzeźb i obrazów. To prawdziwy raj dla koneserów sztuki. Z Rzymu udaliśmy się na wzgórze Monte Cassino, gdzie nawiedziliśmy cmentarz z grobami żołnierzy polskich poległych w bitwie o Monte Cassino. Mogliśmy pomodlić się przy grobie generała Władysława Andersa  i uczcić pamięć pomordowanych wiązanką kwiatów. Na szczycie wzgórza znajduje się klasztor benedyktynów, w którym znajdują się relikwie św. Benedykta i św. Scholastyki. W Monte Sant’Angelo nawiedziliśmy sanktuarium Michała Archanioła, natomiast w Manoppello sanktuarium Świętego Oblicza. Niesamowitym przeżyciem dla nas była Msza święta, w kościele antycznym w San Giovanni Rotondo, w którym niegdyś posługę kapłańską sprawował św. ojciec Pio. Mogliśmy zwiedzić udostępnioną turystom część klasztoru kapucynów i zobaczyć wiele cennych pamiątek po Świętym.  Modląc się przed figurą Matki Boskiej Loretańskiej w Bazylice w Loreto powierzyliśmy Jej swoje intencje, z którymi przyjechaliśmy. Ostatnim celem naszej Pielgrzymki był Asyż – miasto w którym urodził się św. Franciszek i św. Klara. Nawiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka, w której złożono ciało Świętego, a także Bazylikę św. Klary.

Podziwiając sztukę sakralną, oddając się modlitwie w miejscach świętych, staliśmy się duchowo bogatsi. Duże wrażenie na uczestnikach Pielgrzymki wywarli nasi przewodnicy, dzięki którym poczuliśmy atmosferę odwiedzanych miejsc. Pani Małgosia szczególnie zapisze się w naszej pamięci jako osoba z wielką pasją do podróżowania po słonecznej Italii. Dzięki jej opowieściom przenieśliśmy się do czasów starożytnych, poczuliśmy smak prawdziwego Renesansu, czy Baroku. Czas pielgrzymkowy wykorzystaliśmy maksymalnie, nie czując tak naprawdę zmęczenia.

Opracował: Wojciech Krajecki