Pielgrzymka Akcji Katolickiej

Pielgrzymka Akcji Katolickiej

Już wczesnym rankiem 5 czerwca wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak, bo droga wiodła aż do Zakopanego. W drogę udał się z nami nasz Ks. Proboszcz, asystent parafialny Akcji Katolickiej Janusz Chyła.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było Sanktuarium Matki Bożej  Jasnogórskiej w Bachledówce, a potem udaliśmy się już na nocleg w domu pielgrzyma u księży Marianów.

Następnego dnia nawiedziliśmy kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, a następnie udaliśmy się na prawdziwą ucztę duchową podczas uroczystości POŚWIĘCENIA POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI. Wydarzenie to zgromadziło Episkopat Polski, najwyższe władze Polski z panem Prezydentem wraz z małżonką, panią Premier, senatorami, posłami i licznymi pielgrzymami. Homilię wygłosił Virgilio do Nascimento Antunes-Biskup Coimbry (Portugalia). Okazją była setna rocznica objawień Fatimskich, a miejscem świątynia zbudowana w podzięce za ocalenia naszego Papieża w dniu 13 maja 1981 roku.

W następnych dniach odwiedziliśmy Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu i Siostry Niepokalanki w Białym Klasztorze. Byliśmy także w Zabawie, gdzie za wiarę i czystość swoje młode życie oddała błogosławiona Karolina Kózkówna.

W Krakowie tym razem zwiedzaliśmy Sanktuarium św. Brata Alberta Chmielowskiego – człowieka dobrego jak chleb, który poświęcił swoje życie biednym. Byliśmy także u Sióstr Sercanek, aby pomodlić się w pięknej kaplicy i  zobaczyć salę pamiątek po ich założycielu św. Józefie Sebastianie Pelczarze oraz niemającą równej salę pamiątek po św. Janie Pawle II, któremu siostry posługiwały w Rzymie podczas Jego piotrowej służby.

Byliśmy też na Białych Morzach w Sanktuarium Jana Pawła II, w miejscu, gdzie podczas wojny przyszły papież pracował jako robotnik.

Wadowice rozpoczęliśmy zwiedzać od Klasztor Karmelitów Bosych, w którym szkaplerz przyjął święty Jan  Paweł II. W nowoczesnej odsłonie zobaczyliśmy także Jego dom rodzinny.

Św. Walenty jest czczony w pięknym sanktuarium w Bieruniu. To patron epileptyków i cierpiących na choroby nerwowe. Coraz częściej kojarzony jedynie jako patron zakochanych.

Bogatą historię Śląska mieści w sobie sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Celem naszej pielgrzymki była Jasna Góra, gdzie w sobotę 10 czerwca odbyła się 22 Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej. Zgromadziliśmy się pod hasłem ,,Idźmy i głośmy z Maryją”. Na Jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza święta, której przewodniczył bp Mirosław Milewski, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Odwołując się do słów papieża Franciszka wskazał na cztery filary Akcji Katolickiej – modlitwę, formację, poświęcenie i apostolat. Wydaje się, że są to również wskazania dla każdego katolika, dla każdego człowieka.

Po sześciu dniach umocnieni w wierze wróciliśmy do domów.

j.k.