Najpiękniejszy miesiąc maj

Najpiękniejszy miesiąc maj

Maj to miesiąc niezwykły dla naszej parafii. To w pierwszą niedzielę maja w naszej wspólnocie parafialnej dzieci po raz pierwszy, w sposób pełny uczestniczą w Eucharystii. W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 114 dzieci. To również w maju nasza parafialna wspólnota przeżywa swój odpust. Uroczystość obchodzona 3 maja w subtelny i delikatny sposób wpasowuje się w kontekst historyczny i patriotyczny tego dnia. W 1791 została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, niestety dla niektórych ten dzień ma tylko wymiar święta narodowego. Nas katolików obowiązuje tradycja obchodzonego tego dnia święta patronalnego Matki Bożej Królowej Polski. Wymiar duchowy i patriotyczny splata się i komponuje w tym dniu.

W homilii odpustowej usłyszeliśmy, że Kościół jest bogaty zaufaniem do Maryi. Nasza ojczyzna zbudowana na fundamencie chrześcijańskim, nie może zostać pozbawiona tych wartości, nie może zaprzepaścić wszystkiego, o co walczyli nasi przodkowie, tego czego pragnęli twórcy i założyciele wolnej Polski i wolnej, zjednoczonej Europy. Dziś stara się nam wpoić inny model wartości – pościg za pieniądzem, za materialistycznym podejściem do życia, za błędnie rozumianą wolnością i swobodą obyczajów – podkreślał w homilii bp Ryszard Kasyna podczas uroczystej sumy odpustowej sprawowanej o godzinie 12:00. Pasterz naszej diecezji przypominał jaki jest prawdziwy skarb i wartość Kościoła: to nie budynki, choć piękne, to nie ziemia i stan materialny, to wiara, to zgromadzenie wiernych, to sakramenty i osoby z nich korzystające. W dzisiejszych czasach nad wyraz trudno stać nam na straży prawdziwych wartości, ale im bardziej trudno, tym bardziej jesteśmy do tego zobligowani. W czasie pozostałych Mszy świętych homilie głosił ks. prałat Marian Szczepiński, który przypominał aktualność Ślubów Jasnogórskich i zobowiązań jakie złożyli nasi przodkowie. Podkreślał, że bez naszego zaangażowania, pozostaną one zwykłym tekstem, bez żadnej wartości. 

Cały maj zachęca nas do jeszcze ściślejszego zjednoczenia z Maryją, która jak nikt inny realizowała swoim życiem słowa Jezusa. W naśladowaniu tej postawy zachętą były wygłoszone w dniu odpustu słowa, niech na długo zapadną one w naszą pamięć i prowadzą nas w codziennych zmaganiach w niesieniu Chrystusa do naszych miejsc pracy, nauki i życia. Krystian Kiełpiński