MATKA BOŻA WSPOMOŻYCIELKA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

MATKA BOŻA WSPOMOŻYCIELKA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

Odwagi, Matko Kościele: odzyskaj swoją płodność w radości misji!

Papież Franciszek

W dniu 5. października Mszą świętą o godz. 14.00 rozpoczęliśmy uroczyście w naszej parafii Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka. W tym dniu rozpoczęła się również peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Za to dzieło odpowiedzialny jest Zakon Rycerzy Kolumba. Przed rozpoczęciem Mszy świętej w asyście Kapelana Rycerzy ks. Janusza Chyły obraz Matki Bożej został uroczyście wprowadzony przez Rycerzy do świątyni. W Eucharystii brały udział wszystkie wspólnoty działające w naszej parafii. Ksiądz proboszcz w homilii wezwał każdego z nas oraz każdą wspólnotę do gorliwej modlitwy i działań charytatywnych na rzecz tych, którzy za wyznawanie Jezusa oraz Jego Matki ponoszą niejednokrotnie największą ofiarę – oddając życie.

Po Mszy świętej udaliśmy się do oratorium, gdzie w radosnej atmosferze częstowaliśmy się pyszną grochówką przygotowaną przez brata Stanisława oraz swojskimi kuchami. Następnego dnia podczas kwesty przy naszej świątyni Rycerze Kolumba zebrali do puszek 4 545 zł. Kwota ta zostanie przekazana na rzecz chrześcijan w Aleppo. Peregrynacja obrazu w naszej parafii zakończyła się w piątek 11 października. Każdego dnia jedna ze wspólnot prowadziła modlitwę różańcową, oraz asystowała podczas Eucharystii.

Ikonę Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan na zamówienie Rycerzy wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Kopie obrazu, które peregrynują na całym świecie, poświęcił melechicko-katolicki abp Aleppo Jean-Clement Jeanbart. Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważany w naszym codziennym życiu. Peregrynacja obrazu Matki Bożej jest okazją nie tylko do wsparcia ich modlitwą, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach jesteśmy gotowi do dania świadectwa wiary.

Rycerze Kolumba, największa obecnie katolicka organizacja mężczyzn na świecie, licząca dwa miliony członków, powstała z inicjatywy Sługi Bożego ks. Michaela McGivneeya 29 marca 1882 roku w New Haven w USA, jako konieczność niesienia pomocy bliźnim w parafii, w której duszpasterzował ks. Michael. Wszystkich Rycerzy łączą idee Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Fundamentami naszej działalności są Miłosierdzie, Braterstwo, Jedność i Patriotyzm. Przy naszej parafii Rycerze rozpoczęli działalność 6 grudnia 2016 roku. Patronem naszej Rady jest św. Mikołaj. Przez okres prawie trzech lat naszej działalności, zainicjowaliśmy wiele akcji charytatywnych i modlitewnych. Obecnie nasza Rada liczy 52 Braci z różnych parafii. Zachęcamy gorąco pełnoletnich katolickich mężczyzn do wstąpienia w nasze szeregi.

Matko Boża Wspomożycielko Prześladowanych Chrześcijan, módl się za nami!

Brat Daniel