GWIAZDA NIEPOKALANEJ

GWIAZDA NIEPOKALANEJ

Niech się w twoim sercu stanie cisza. Niech się stanie pokój. Wtedy zapragniesz rozmawiać z Bogiem (Bp Józef Zawitkowski).

„Królowo Pokoju, módl się za mami” powtarzają w różnych językach ludzie na całym globie, bardziej czy mniej świadomi jak wielkim darem jest pokój. A świat dyszy żądzą zemsty, odwetu, nienawiści. 1 września to dzień szczególny dla nas Polaków, zwłaszcza starszemu pokoleniu kojarzący się z początkiem drugiej wojny światowej, w którą wśród niezliczonych ofiar wpisuje się Niepokalanów i skromna postać franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbego, ofiary Auschwitz, człowieka, który wszystko postawił na Maryję i pragnął rozsławić Ją na cały świat, marząc, aby cały świat sławił „Jej cześć”.

Właśnie w Niepokalanowie, w pamiętną datę 1 września 2018 roku, otwierając Kaplicę Wieczystej Adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój rozpoczęliśmy wznosić w niebo nieustającą modlitwę w intencji pokoju w ludzkich sercach, w intencji pokoju na świecie.

W roku 2008 w Polsce powstało Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje duchowe dzieło apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Materialnym wyrazem tej działalności jest koordynacja utworzenia w całym świecie Centrów Modlitwy o Pokój – 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Ich częścią są Kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Otwarte w pierwsza sobotę miesiąca Centrum jest ósmym tego typu miejscem na świecie. W roku 2009 Pierwszą Gwiazdę zwaną „Tryptykiem Jerozolimskim” otwarto w Jerozolimie (w 2016 roku przeniesiono do Groty Mlecznej w Betlejem). Drugie znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje „Gwiazda Kazachstanu” – w 2014 roku Trzecia Gwiazda, to kościół parafialny św. Jakuba w Madjugorje – 2011 roku. Czwarta Gwiazda znalazła swoje miejsce w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej – 2016 roku 14 października 2017 roku na zakończenie Jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie rozpoczęto adorować Najświętszy Sakrament w koreańskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang. Kolejna Gwiazda nawiedziwszy Polskę (w naszej parafii był ten ołtarz w styczniu 2017 roku), Słowację i Litwę, będąc na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie powędrowała do Kibeho w Rwandzie. Następne Centrum tworzy się na Filipinach W Dagupan. Wszystkie ołtarze zostały poświęcone przez Ojca świętego (dla Niepokalanowa  29 sierpnia 2018 roku w Watykanie).

Wykonawcą ołtarzy jest firma Drapikowski Studio z Gdańska.

Opatrznościowym zbiegiem wydarzeń można z pewnością uznać fakt, że w  trakcie wykonywania ołtarza w archiwum klasztornym znaleziono list św. Maksymiliana, w którym św. o. Kolbe pisał (w 1934 roku) z Japonii do Polski „wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancję w ciągłym wystawieniu Najświętszego Sakramentu”. Zatem kolejne koło historii zamknęło się na naszych oczach. Matka Boża wybrała swoje miejsce w naszej Ojczyźnie.

Niepokalanowska kaplica urzeka swoim pięknem, wyciągnięte ręce zapraszają do modlitwy.

Poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji miało charakter bardzo uroczysty.  Liturgii przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilie wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Wśród licznych koncelebransów był również nasz ks. proboszcz Janusz Chyła. Do Niepokalanowa  licznie przybyli pielgrzymi, aby wraz ze św. Maksymilianem złożyć w ręce Matki,  i już  zawsze składać, gorąco powtarzane po polsku, powtarzane  od dziecka „Królowo Pokoju, módl się za nami”.

j.k.