Adwentowy Dzień Skupienia

Adwentowy Dzień Skupienia

Czas przedświąteczny, to szczególny czas. Mamy mnóstwo obowiązków i zajęć. Sprzątanie domu, zakupy na świąteczny stół, poszukiwanie odpowiednich prezentów. W tym właśnie napiętym dla nas wszystkich okresie, Rycerze Kolumba Rady 16964 w Chojnicach postanowili oddać choć jeden dzień Panu Bogu. Spotkali się na Adwentowym Dniu Skupienia na kilka dni przed Wigilią (15 grudnia) ze swoimi małżonkami w miejscu szczególnym, bo Klasztorze Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku. W tym samym miejscu, gdzie ubiegłoroczna nawałnica powaliła całe połacie lasu a Rycerze Kolumba pomagali usuwać skutki nawałnicy oraz aktywnie brali udział w sadzeniu lasu na uporządkowanych terenach.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy oczywiście pomocą potrzebującym Siostrom. Do wyremontowanej kaplicy trzeba było znieść z różnych pomieszczeń klasztoru, ciężkie drewniane ławki. Następnie uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu. W konferencji ks. Kapelana Janusza Chyły usłyszeliśmy jak ważne jest odczytywanie znaków czasu, by Ewangelia była częścią naszego życia. Nasila się niechęć wobec Kościoła, a my jako Rycerze Kolumba mamy mieć świadomość jak ważne dla świata jest nasze świadectwo. Nie możemy zostawić Ewangelii dla świata ani świata dla Ewangelii. Naszym zadaniem jest pokazywać światu Ewangelię w naszym życiu.

Po konferencji wspólny domowy obiad przygotowany przez Siostry w refektarzu a następnie pół godziny dla siebie. Część osób zwiedziła okolice klasztoru w Orliku, inni zanurzyli się w modlitwie. Następnie wspólna Msza święta i homilia, która była uzupełnieniem i dokończeniem wcześniejszej konferencji. Na zakończenie wspólna Agapa, dzielenie się refleksjami i planami na przyszłość.

Cieszymy się z tak wspaniale przeżytego dnia i jako osoba pisząca ten tekst mogę dać świadectwo, że Pan Bóg oddaje podwójnie poświęcony Mu czas. To co miałem zaplanowane na ten weekend jeszcze przed decyzją o uczestnictwie w Dniu Skupienia udało mi się wykonać a znalazłem jeszcze czas by opisać ten szczególny dzień dla was.

Dyrektor ds. Programowych Rady 16964

Piotr Czapiewski