Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie już minęło.

Adwent

2 grudnia 2018 - 24 grudnia 2018

OPIS

Zaczynamy wszystko od początku. Nowy rok liturgiczny niesie ze sobą – jak wszystko co nowe – spory ładunek zaciekawienia. Czym zostanie wypełniony ten czas? Czy będzie lepiej spożytkowany niż miniony? Które z planów uda nam się zrealizować? Takie i podobne pytania zapewne sobie stawiamy, wiedząc jednocześnie na podstawie dotychczasowych życiowych doświadczeń, że rzeczywistość będzie zapewne inna niż nasze plany. Zazwyczaj bardziej skomplikowana, ale też ciekawsza.

Rok kościelny jest przejściem poprzez kolejne okresy liturgiczne całej historii zbawienia. Cechą tej wędrówki jest nie tylko przypomnienie dawnych wydarzeń, ale dzięki słuchaniu Słowa Bożego, uczestnictwu w sakramentach i modlitwie, aktywny w nich udział.

Czasem tym zaczynamy Adwentem, składającym się z dwóch etapów. Od pierwszej niedzieli do 16 grudnia „przypominamy sobie” tęsknotę ludzi Starego Testamentu i wszystkich innych za Mesjaszem. Intensywniej również wyczekujemy przyjście Chrystusa w chwale. Drugi  etap – od 17 grudnia – jest bezpośrednim przygotowaniem do Bożego Narodzenia.

Liturgia Adwentu zachęca nas do trwania w gotowości na spotkanie z Chrystusem. Dzisiejsze czytania mówią o naszej kruchości porównywalnej z gliną, ale też o ocaleniu przez Boga. W Ewangelii kilkakrotnie powraca zachęta do czujności. Św. Marek pisze: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem”. Nadejście Odkupiciela – dla wiernych Jego nauce – będzie definitywnym spełnieniem nadziei za pełnią życia.

Szczegóły

Start:
2 grudnia 2018
Koniec:
24 grudnia 2018

Miejsce

Kościół główny MBKP
Chojnice,